Helicobacter pylori (H. pylori) testy

Co jsou testy na helicobacter pylori (H. pylori)?

Helicobacter pylori (H. pylori) je jedním druhem bakterie, která žije v trávicím systému. Mnoho lidí, kteří jsou infikovaní H. pylori nemá žádné příznaky infekce. Ale ostatní postižení helicobacterem mohou mít různé zažívací poruchy.

Helicobacter pylori (H. pylori) testy

Patří mezi ně:

  • gastritida (zánět žaludku)
  • peptické vředy (boláky v žaludku, tenkém střevě nebo jícnu)
  • některé typy rakoviny žaludku

Existují různé způsoby, jakými lze testovat přítomnost bakterie helikobacter pylori. Jedná se o krevní a dechové testy a také test ze stolice. Pokud máte výše zmíněné zažívací příznaky a obtíže, může lékař provést test a díky vhodné léčbě předcházet závažným komplikacím.

Na co se používají?

Testy helicobacter pylori se nejčastěji používají k těmto účelům:

  • zjištění přítomnosti bakterie helicobacter pylori v zažívacím traktu
  • určení, zda jsou zažívací obtíže způsobeny infekcí H. pylori
  • kontrola: potvrzení, zda léčba infekce H. pylori fungovala

Proč potřebuji test na helicobacter pylori?

Pokud máte příznaky poruchy trávení, je vhodné ostatní vyšetření doplnit i testem na helicobacter pylori. Gastritida a žaludeční vředy mají mnoho společných příznaků. Obě tato onemocnění způsobují zánět žaludeční sliznice. Příznaky těchto onemocnění:

  • ztráta chuti k jídlu
  • bolest břicha
  • nadýmání
  • nevolnost a zvracení
  • průjem
  • ztráta váhy

Žaludeční vřed je vážnější stav než gastritida a příznaky jsou často závažnější a způsobují větší břišní diskomfort. Léčba gastritidy v raných stádiích může pomoci zabránit vzniku žaludečnímu vředu nebo jiným zdravotním komplikacím.

Druhy testů infekce helicobacter pylori. Jak probíhá testování? 

Jak se zjistí přítomnost HP? Jak se provádí test na helicobacter? Druhy testů, které se mohou použít pro stanovení přítomnosti bakterie helicobacter pylori:

  1. Dechový test
  2. Krevní test
  3. Test stolice
  4. Endoskopie

Lékař se rozhoduje mezi různými způsoby, jak otestovat přítomnost helikobacteru. Může zvolit jeden nebo více z následujících typů testů.

Dechový test helicobacter pylori- dechový test močoviny (UREA)

Dechový test kontroluje infekci měřením určitých látek ve Vašem dechu.

Postup: Vzorek dechu se odebere dýcháním do speciálního sběrného vaku. Poté polknete pilulku nebo tekutinu obsahující účinnou látku pro tento test. Poté poskytnete další vzorek svého dechu. Laboratoř porovná tyto dva odebrané vzorky. Pokud má druhý vzorek vyšší než normální hladinu oxidu uhličitého, je to známka infekce H. pylori. Více k tomuto testování zde.

Krevní test protilátek na helicobacter pylori

Tento test zjišťuje stav protilátek (buňky bojující proti infekci) proti H. pylori ze vzorku krve.

Postup: Zdravotní sestra nebo laborant odebere pomocí malé jehly vzorek krve ze žíly na paži. Po zavedení této jehly se do připravené zkumavky nebo odběrové lahvičky odebere malé množství krve.

Test stolice 

Váš ošetřující lékař se může rozhodnou pro antigen test ze stolice nebo celkový test kultivace stolice. Test antigenu stolice hledá antigeny helicobacteru pylori ve vzorku stolice. Antigeny jsou látky, které vyvolávají určitou imunitní reakci v organismu. Kultivační test stolice hledá také bakterii H. pylori ve vzorku stolice.
Vzorky pro oba typy testů stolice jsou shromažďovány stejným způsobem. Postup:

Odběr vzorků obvykle zahrnuje následující kroky:

  1. Navlékněte si gumové nebo latexové rukavice.
  2. Odeberte vzorek stolice do speciální lahvičky, kterou vám poskytne Váš lékař nebo Vaše laboratoř.
  3. Ujistěte se, že se do vzorku nedostala žádná moč, voda z WC anebo toaletní papír.
  4. Utěsněte a označte nádobu.
  5. Sundejte si rukavice a umyjte si ruce.
  6. Odneste vzorek lékaři nebo do určené laboratoře.

Otestujte se doma: koupit helicobacter pylori test 

Helicobacter pylori (H. pylori) testy

Endoskopie

Pokud předchozí testy neposkytly dostatek informací pro diagnózu, může Váš lékař zařadit pro diagnostiku i endoskopii. Endoskop je lékařský nástroj, který lékaři umožňuje vidět Váš jícen (trubice, která spojuje ústa a žaludek), sliznici  žaludku a  také část tenkého střeva.

Postup:

  1. Lehnete si na operační stůl na záda nebo na boku.
  2. Dostanete tišící prostředek, který Vám pomůže se uvolnit a zabrání pocitu bolesti během procedury.
  3. Lékař do úst a hrdla vloží tenkou trubičku zvanou endoskop. Endoskop má na sobě světlo a kameru. Díky tomu lékař získá dobrý přehled o Vašich vnitřních orgánech.
  4. Během vyšetření je většinou odebrán vzorek tkáně, která je poté podrobena biopsii.
  5. Po ukončení procedury budete zhruba hodinu sledováni. Během této doby Vaše tělo odbourá tišící prostředek.
  6. Na chvíli můžete být ospalí, takže je vhodné mít s sebou na vyšetření doprovod. Není vhodné řídit dopravní vozidla.

Příprava na test helicobacter pylori: co je nutné

  • Pro odebrání vzorku krve na H. pylori nepotřebujete žádnou speciální přípravu.
  • U dechového testu, testu ze stolice a endoskopii může být nutné přestat užívat určité léky. Nezapomeňte si promluvit se svým lékařem o všech lécích, které právě užíváte.
  • Kvůli endoskopii budete muset před vyšetřením nejíst a nepít asi 12 hodin.

Test helicobacter pylori: rizika

  • Vždy existuje velmi malé riziko při krevním testu. Toto riziko spočívá v mírné bolesti v místě vpichu jehly anebo krevní podlitinou. Většina příznaků rychle zmizí.
  • Není známo riziko provedení dechového testu nebo testu vzorku stolice.
  • Během vyšetření endoskopem můžete po zavedení endoskopu pociťovat určitý diskomfort, ale vážné komplikace jsou velmi vzácné. Je tu velmi malé riziko roztržení střeva během tohoto zákroku. Pokud jste podstoupili i biopsii, je zde malé riziko krvácení v místě odběru vzorku. Krvácení obvykle přestane bez léčby.

Co znamenají výsledky testu HP?

  1. Pokud byly výsledky testu negativní, znamená to, že pravděpodobně nemáte infekci helicobacter pylori. Lékař by měl zajistit více testů, aby byl schopen určit  příčinu Vašich zdravotních obtíží.
  2. Pokud byly výsledky testu pozitivní, znamená to, že máte infekci H. pylori. Infekce bakterií helicobacter pylori je léčitelné. Lékař vám velmi pravděpodobně předepíše kombinaci antibiotik a jiných dalších léků k léčbě infekce a zmírnění bolesti. Léčebný plán může být komplikovaný a tak je velmi důležité užívat všechny léky podle předpisu, i když příznaky vyzmizí. Pokud se infekce H. pylori nevyléčí, může dojít ke zhoršení Vašeho zdravotního stavu. Gastritida způsobená helicobacterem pylori může vést k peptickému vředu a někdy k rakovině žaludku.

Domácí test Helibobacter pylori ze stolice

V dnešní době je možné zakoupit i jednoduchý domácí test helicobacter pylori. Tento test se provádí z odebraného vzorku stolice. Jedná se o test, který je nejen jednoduchý, ale hlavně rychlý a velmi spolehlivý.

Helicobacter pylori (H. pylori) testy

Zakoupená sada testu na přítomnost helicobacteru pylori vždy obsahuje vše (skoro) potřebné k provedení testu: test, odběrovou tyčinku, lahvičku s činidlem, podrobný návod k použití. K provedení testu budete z Vaší domácnosti potřebovat pouze jednorázové rukavice a popřípadě vhodnou nádobu pro odběr stolice.

Nejčastěji nakupované

1 z 23