Překvapivé přínosy žvýkaček. 8 faktů o žvýkání

Žvýkáte bezmyšlenkovitě, ale tento malý pohyb má řadu přínosů.

Kousek žvýkačky může rozhodnout o polibku, zachránit Vás před urážkou spolupracovníka svým dechem po obědě nebo Vám může poskytnout malé osvěžení, které Vaše ústa potřebují. Ale věděli jste, že žvýkačka má také spoustu zdraví prospěšných účinků?

Obsah článku:

 1. 8 faktů o žvýkaní
 2. Masticha
  • Proč žvýkat mastichu?
  • Jak žvýkat mastichu
  • Mastichové krystaly
  • Mastichové žvýkačky

8 faktů o žvýkání

Tady jsou:

 1. Zeštíhlete svůj pas: podle studie Liverpoolské univerzity může žvýkání žvýkačky mírně omezit Vaše chutě. Žvýkači žvýkaček ve studii snědli v průměru o 36 kalorií méně než ti, kteří žvýkačky nežvýkali. To sice nezní nijak impozantně, ale pokud si každý den z jídelníčku ukrojíte 36 kalorií, je to docela dost.
 2. Spalování kalorií pouhým žvýkáním: jistě, žvýkáním žvýkačky spálíte jen 11 kalorií za hodinu, ale když to vynásobíte několika hodinami, můžete ze svého dne ušetřit dalších více než 50 kalorií.
 3. Udržujte své zuby zdravé: žvýkání žvýkačky 20 minut po jídle, pokud neobsahuje cukr, může pomoci chránit zuby tím, že odstraní zbytky jídla a zvýší proudění slin. Sliny posilují zubní sklovinu, protože obsahují fosfáty a vápník. Americká asociace zubních lékařů skutečně doporučuje žvýkání žvýkaček jako prevenci zubního kazu.
 4. Zlepšení paměti: když žvýkáte žvýkačku, zvyšuje se průtok krve do mozku. To má mnoho pozitivních účinků včetně zlepšení paměti. Profesor Andrew Sholey ve svém výzkumu zjistil, že žvýkáním žvýkačky lze zlepšit krátkodobou paměť o 35 %. Buďte však opatrní: příliš dlouhé žvýkání může vaši krátkodobou paměť zhoršit.
 5. Boj proti ospalosti: pokud máte problém zůstat v práci bdělí, žvýkačka by mohla být jednoduchým řešením, které hledáte. Jedna studie odhalila, že žvýkačky mohou bojovat proti ospalosti. Proti polednímu zívání jsou nejúčinnější žvýkačky s mátovou příchutí.
  Překvapivé přínosy žvýkaček. 8 faktů o žvýkání
 6. Snížení pálení žáhy: po jídle si dejte žvýkačku, která sníží hladinu kyseliny v jícnu. To může pomoci snížit reflux kyseliny a pálení žáhy.
 7. Snížení deprese: žvýkání žvýkačky dvakrát denně po dobu dvou týdnů snížilo u pacientů úzkost, depresi, únavu a další duševní onemocnění během studie z roku 2011.
 8. Odstranění nevolnosti: mátové nebo zázvorové žvýkačky bez cukru všech druhů mohou uklidnit žaludeční nevolnost, ať už jde o ranní nevolnost nebo nevolnost z pohybu. Máta a zázvor jsou přírodními prostředky proti nevolnosti. Pokud hledáte drobné způsoby, jak zlepšit své zdraví, zkuste raději žvýkat žvýkačku, než abyste sáhli po zákusku. Později si poděkujete.

Zdroj textu a odkaz na studie: https://selecthealth.org/blog/2017/04/surprising-benefits-of-chewing-gum

A znáte již mastichu?

Masticha je 100% přírodní žvýkačka! Je to žvýkací pryskyřice. Míza stromu řečíku lentišku. Masticha je pryskyřice "slza ostrova Chios", která se pouze sesbírá pod mastichovým stromem, omyje a očistí a jako čistě přírodní produkt se používá již od antických časů ke žvýkání a osvěžení dechu. Více informací k této "antické žvýkačce" se dočtete ve článku: Co je masticha.

Proč žvýkat mastichu?

Jak jsme již psali:

 • jedná se o 100% přírodní žvýkačku
 • žádné přidané látky
 • žvýkání a chuť jsou jiné než u průmyslově vyráběných žvýkaček
 • posiluje jawline a žvýkací svaly

Jak žvýkat mastichu?

Pokud se chystáte žvýkat pryskyřici poprvé, zde jsou naše rady: Jak žvýkat mastichu

Mastichové krystaly

V nabídce jsou tři různé velikosti:

 1. malé
 2. střední
 3. velké

Naši nabídku mastichových krystalů naleznete v sekci: Surová masticha.

Překvapivé přínosy žvýkaček. 8 faktů o žvýkání

 

Mastichové žvýkačky ELMA

Pro ty, kteří přeci jen raději žvýkají klasické žvýkačky, tu je nabídka řecké společnosti ELMA. Ta vyrábí žvýkačky s mastichou v různých příchutích. Jejich kompletní nabídku a popis naleznete v sekci: ELMA mastichové žvýkačky.

Překvapivé přínosy žvýkaček. 8 faktů o žvýkání

Možná Vás zajímá:

Nejčastěji nakupované

1 z 23