Masticha. Poznejte kapku pryskyřice ostrova Chios

Kapka pryskyřice řečíku lentišku takzvaná masticha je fenomén, který vás ohromí při prvním setkání. Jedná se o mízu stromu rodu Pistacia, který roste na ostrově Chios. Nechte se rozmazlovat její unikátní přirozeně nasládlou pryskyřičnou chutí! A i její vůni, která vám připomene pinie a ovoce stále zelených hájů. Ohromí vás, ale nejen chutí a vůní, ale i účinky! Tato pryskyřice se pojí s bohatou historií, kulturou, specifickou architekturou, organizací pěstování, lidmi i krajinou malého kousku země obklopeného moře.

Co je masticha?

Masticha z Chiu (Chioská masticha) je název pro aromatickou pryskyřici získávanou z řečíku lentišku (Pistacia lentiscus var. Chia) v jižní oblasti řeckého ostrova Chios. Tento 100% přírodní BIO produkt, je výjimečný v mnoha směrech. Má mnoho blahodárných účinků, jeho užívání a obchod s ním má tisíciletou tradici. Je velmi vzácný vzhledem k malému území, kde se pěstuje. 

 

Masticha je unikátní čistě přírodní ingredience a využívá se mnoha způsoby: jako přísada do potravin a nápojů, dále ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. Jako ochucovadlo je nejčastěji využívaná pro pekařské výrobky, cukrovinky, džemy, zmrzlina, čokoláda, nápoje, čaj, likéry a jako účinná látka v parfémech, kosmetických maskách, zubních pastách, ústních vodách, krémech, doplňcích stravy (tablety, zažívací kapsle, prášek, atd.)

Jako doplněk stravy se masticha nejčastěji užívá jako:

  Tajemství ostrova Chios

  Masticha z ostrova Chios: „kapka pryskyřice“ která potěší, uklidní a zavoní! Kdyby existovala registrovaná obchodní značka pro ostrov Chios, určitě by to byl strom produkující tuto pryskyřici. Je to skutečný dar přírody, který byl často jablkem sváru mezi mocnými vládci napříč věky.

  Masticha je mízou stálezeleného stromu, patřící do rodiny Anacardiaceae, rodu Pistacia lentiscus (řečík lentišek). Tento roste převážně na východním pobřeží Středozemního moře. Z této specifické rodiny pistáciovníků pouze Pistacia Lentiscus odrůda Chia, se systematicky pěstuje v jižních oblastech ostrova Chios a zde se z ní získává pryskyřice, která je legendou díky svým účinkům.

  Kombinace pestrosti stromů, půdy, mikroklimatu, topologie a reliéfu této oblasti tvoří „tajemství“ exkluzivity, která charakterizuje tento malý kout naší planety. Jako zcela jedinečný produkt, který je spojen s konkrétním velmi malým územím získala masticha chráněné označení původu (PDO).

  Jak se masticha získává?

  Zářezy do stromu

  Získávání nejkvalitnější mastichy se zakládá výhradně na ruční práci. Je to proces, který probíhá prakticky po celý rok. Nejdůležitější a zároveň nejnáročnější fází produkce je provádění zářezů do kůry kmene a velkých větví během letních měsíců.

  Tato přírodní aromatická pryskyřice se získává ve formě kapek ze zářezů, které se dělají ostrými nástroji na kmeni a velkých větvích. Vytékající pryskyřice zůstává na půdě pod stromem přibližně po dobu 20 dnů, dokud neztuhne. To záleží hlavně na počasí během letního období. Určující faktory jsou především sluneční svit a vlhkost prostředí. Dospělý strom řečíku lentišku produkuje zhruba 1 kg pryskyřice ročně.

  Sběr

  Ztuhlá surovina - nejkvalitnější masticha - je sbírána z půdy pod stromem, která byla pro ten účel vysypána bílým drceným kamenem, i z kmene a rozdělována do kategorií podle velikosti kapek (nazývají se také krystaly, slzy, granule), které mají v průměru od několika milimetrů do jednoho centimetru. Kousky se poté umyjí a vyčistí.

  Zpracování mastichy

  Další zpracování a obchod je centralizovaný pod organizací Asociaci pěstitelů Mastichy Chiu (Ένωση Μαστιχοπαραγωγών Χίου), která vznikla v roce 1938. Jednotliví pěstitelé z oblasti mastichových vesnic předávají celý objem sklizně místnímu výběrčímu asociace a ten ji dále předává do centrály.

  Jak masticha vypadá, voní a chutná?

  Masticha je zpočátku čirá a lepkavá míza, která postupně tuhne a mění barvu do žlutohněda. Počáteční hořká chuť se po několika týdnech mění v nasládlou. Tato chuť spojená s výraznou vůní je pro mastichu typická. Zralá masticha se tedy vyznačuje silnou dřevinově-ovocnou vůní a sladkou chutí.

  Složení pryskyřice

  Přesné složení není dosud známo. Tato unikátní pryskyřice se skládá z jedinečného spektra účinných a aromatických složek. Tato kombinace více než 80 látek pravděpodobně vysvětluje, proč je pryskyřice řečíku tak široce využívaná v potravinářství, ve farmacii, v drogistických produktech atd., a to v celosvětovém měřítku. 

  Konkrétně obsahuje následující látky:

  • přírodní polymery
  • těkavé a aromatické látky, které tvoří esenciální olej
  • terpeny, fytosteroly, polyfenoly
  • a velké množství dalších radikálních látek, z nichž některé byly v přírodě objeveny poprvé právě zde

  Neobsahuje:

  Historie chioské mastichy

  Antika

  Chioská masticha byla ceněna již v dávných dobách díky své charakteristické chuti a účinkům. Dokumenty ukazují, že masticha byla v historii první přírodní žvýkačkou, BIO žvýkačkou, užívanou k čištění zubů a osvěžení dechu.

  Byla dokonce využívána jako kosmetický přípravek pro čištění kůže obličeje i těla. Chioská masticha byla používána také jako účinná látka v mnoha krémech, mastích, kosmetických vodách a dalších i farmaceutických receptech.

  Dioscorides, otec farmacie

  Dioscorides (1. století), který je považován za „otce farmakologie“, rozdělil všechny zdravotnické materiály do 5 kategorií. Jeho kniha „O zdravotnických materiálech“ nebyla překonána dříve než v 16. století. Dioscorides ve své knize chválí vlastnosti chioské mastichy. Dioscorides kromě toho zjišťuje, že její žvýkání kromě orální hygieny přispívá i ke svěžímu dechu. Také zmiňuje mastichový olej, který se aplikuje mnoha způsoby.

  Počátek našeho letopočtu

  V období od 1. do 7. století se míza z řeckého ostrova používá pro účely, které nelze (vzhledem k EU nařízení o doplňcích stravy) uvádět, a to zejména Oribasiem, Aetiem, Galenem, Pilenem.

  Středověk

  V následujících letech mnoho farmaceutů a botaniků odkazovalo na vlastnosti pryskyřice, kterou používali pro účely, které nelze (vzhledem k EU nařízení o doplňcích stravy) uvádět. Rozšiřování využívání slz z Chiu úspěšně pokračovalo během byzantských dob. 

  Novověk

  V novověku vzkvétal na evropském kontinentu obchod s mastichou. V mnoha evropských spisech 16. - 18. století (knihy obsahující vědomosti farmaceutů tehdejší doby) se nacházejí rozsáhlé odkazy dokazující příznivý účinek mastichy v mnoha oblastech.

  Současnost

  Výzkumem mastichy a jejích účinků se zabývají klinické a laboratorní studie i odborné články ve světových farmakologických časopisech. Od roku 2014 je způsob a odborná znalost pěstování této pryskyřice zařazena do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

  Přibližně 250 000 kg pryskyřice se ročně vyveze z ostrova Chios, zejména do zemí EU, USA, Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie a Austrálie.

  Masticha: jak se vyslovuje a jak se správně píše

  Slovo „masticha“ se odvozuje z řeckého slova μαστιχειν. Možností jak psát název této pryskyřice je mnoho, ale český jazyk používá pro tuto mízu jméno masticha. Čteme toto slovo tak jak ho píšeme, jen měkké i vyslovíme jako ypsilon "mastycha".

  Slova jako: masthia, mastcha, mastha, mastucha,  nebo naopak chionská masticha jsou nesprávná a neoznačují tuto pryskyřici keříku Pistacia lentiscus var. Chia anebo ostrov Chios.

  Možná jsou ještě slovíčka přejatá z jiných jazyků, které jsou spojovány s označením chioská masticha, a to: Mastix, mastika, mastic, mastic gum, chios mastika, masticha chioska, mastik, mastyk, mastyks, mastiha,  μαστιχα, Rumimastangi, Rumi Mastagee.

  Masticha poradenství

  Zajímá Vás tento přírodní zázrak více? Odpovědi na Vaše nejčastější otázky najdete v sekci: Otázky a odpovědi (vedlejší účinky, aj.) Jak kapsle a pryskyřici skladovat, se dočtete zde. Nenašli jste zde své odpovědi k chioské pryskyřici? Napište nám. Na stránce Kontakty: kde koupit mastichu? je k dispozici kontaktní formulář.

  Showroom

  Osobně nás můžete navštívit v Masticha showroomu v Londýnské ulici, Praha 2.

  Masticlife 

  Masticlife je značka doplňků stravy, které obsahují originální Chioskou mastichu. Jsme autorizovaný partner řecké Asociace pěstitelů. 

  Masticha originál

  Doplňky stravy

  Masticha přispívá k normální činnosti trávícího systému. Pod značkou Masticlife můžete zakoupit drcený mastichový prášek v kapslích anebo sáčcích:

  Recenze anebo zkušenosti a hodnocení uživatelů naleznete u jednotlivých produktů v našem e-shopu

  Popis, složení a jejich dávkování je tamtéž podrobně popsán, nebo navštivte stránku: Užívání

  Pokud chcete využít množstevní slevy, doporučujeme kupovat ta balení, která mají označení ECONOMY

  Surové krystaly

  Nejčastěji používané jako žvýkačka anebo jako přísada do pokrmů Středomořské kuchyně. V našem Masticha Shopu lze zakoupit všechny dostupné velikosti

  Masticha, mastichové krystaly
  • velké
  • střední
  • malé

  Žvýkačky ELMA

  Zkratka ELMA znamená "elliniki mastiha" - řecká masticha. Pod touto značkou se nabízí několik příchutí žvýkaček s rozdílným obsahem mastichy

  Zubní pasty s obsahem mastichy

  Antibakteriální účinek mastichového oleje pomáhá podporovat ochranu ústní dutiny tím, že brání růstu organismů, které způsobují onemocnění parodontu.

  Kosmetika 

  Velmi oblíbené pro příjemnou vůni a jejich účinek jsou přípravky vlasové a tělové kosmetiky.

  Doprava a platba

  Kompletní ceník a možnosti plateb v našem e-shopu se dozvíte na odkazu Doprava a platba. Doručení objednávek nad 500.- společností GLS je zdarma.