Masticha terapie


Lečivé účinky mastichy jsou jak staletí tradované na základě empirických zkušeností botaniků, farmaceutů a lékařů, tak jsou i potvrzené moderními vědeckými výzkumy.

Pokud se rozhodnete pro mastichovou terapii, tedy léčbu některých potíží, při kterých masticha podle moderních výzkumů i podle historických zkušeností farmaceutů pomáhá, doporučujeme vždy konzultaci s odborným lékařem. Zejména ověřte interakci s případnými léky, které užíváte.

Masticha v podobě kapslí s čistým práškem nebo doplněná o prebiotika je potravinový doplněk; užívejte ji vždy v souladu s doporučeným dávkováním, které je uvedeno na obalu. Pravidelné užívání mastichy - masticha terapie - nemá při doporučeném užívání žádné vedlejší nežádoucí účinky.

Masticha terapie může snižovat tlak, což je sice u mnoha uživatelů žádaný efekt, ale pokud trpíte nízkým tlakem, věnujte při užívání mastichy tlaku pozornost.

Mastichové kapsle

Pro masticha terapii jsou ideální mastichové kapsle s čistým mastichovým práškem. Na českém trhu tedy Masticlife Strong&Pure. Pro účely masticha terapie sáhněte po cenově zvýhodněném balení 240 kapslí 

Mastichové slzy (krystaly)

Pokud jste tradicionalisté a preferujete původní formu, jsou pro vás jasnou volbou mastichové slzy, tedy masticha v podobě známé tisíciletí.

Žvýkání mastichových krystalů přináší zejména požitek z neopakovatelné chuti a vůně. Zdravotní benefity, harmonické zažívání, stabilizovaný tlak a podobně mohou být příjemným vedlejším efektem. Volba mastichových krystalů v rámci masticha terapie má nevýhodu v subjektivním dávkování. Masticha se v tomto případě nepolyká, ale k uvolňování látek z pryskyřice dochází při žvýkání v ústech. Nelze jednoznačně říci, že například žvýkání 1 gramu mastichy pod dobu 1 hodiny odpovídá nějakému množství spolknutých kapslí. Efekty při žvýkání jsou subjektivní a proto je potřeba najít i subjektivní dávkování.

Žvýkačky

Na mastichových žvýkačkách ELMA jste se dříve mohli dočíst "masticha zabíjí helicobacter pylori". Toto tvrzení na nich nyní není z několika důvodů. Jednak se snížil obsah mastichového oleje a mastichy ve žvýkačkách, byly uvedeny nové terapeutické produkty a konečně bylo nutno uvedené trvzení odstranit vzhledem k EU legislativě, která taková tvrzení zapovídá.

Mastichové žvýkačky si jistě užijete, ale v každém případě nejsou vhodné pro masticha terapii. Naopak třeba při refluxní chorobě jícnu dávejte pozor na žvýkačky s mentolem, některé žvýkačky ELMA mátu totiž obsahují.

Zubní pasty, vlasová a tělová kosmetika

Kosmetika s mastichou je stále populárnější. Najdete vše od všech typů vlasových přípravků až po anti-aging krémy pro různé věkové kategorie. Možná si tuto kosmetiku oblíbíte stejně jako my, ale za součást mastichové terapie ji nepovažujte.

Zvláštní případ jsou zubní pasty a ústní vody. Platí u nich sice také, že nijak nesouvisí s léčbou helicobacter pylori, trávicíh potíží, refluxu jícnu..., ale vzhledem k antibakteriálním účinkům mastichy výborně ošetřují zuby, dásně a celou ústní dutinu. Mnoho lidí s parodontózou nedá na mastichovou zubní pastu dopustit.

Sledujte zkušenosti a dojmy ostatním uživatelů.

 

Mohlo by vás také zajímat: