7 každodenních návyků pro péči o zuby

Někteří říkají, že oči jsou oknem do duše. Ale pokud chcete opravdu vědět, co je člověk zač, podívejte se na jeho úsměv. Přívětivá přehlídka perleťových zubů udělá skvělý první dojem, zatímco sevřený úsměv nebo závan špatného dechu působí opačně.

Přečtěte si tipy, jak zajistit, abyste svým zubům věnovali péči, kterou si zaslouží.

1. Zásada 2 x 2!

Čistěte si zuby dvakrát denně po dobu dvou minut, díky tomu budou Vaše zuby v nejlepší kondici. Čištění zubů a jazyka zubním kartáčkem s měkkými vlákny a fluoridovou zubní pastou vyčistí ústa od jídla a bakterií. Čištění zubů také odplaví částečky, které se na zubech usazují a způsobují zubní kazy.

2. Ráno vždy bez výjimky.

Ústa mají teplotu 37 °C. Jsou teplá a vlhká, plná částeček jídla a bakterií. Ty vedou ke vzniku usazenin zvaných zubní plak. Když se nahromadí, odvápní se neboli ztvrdne na zubech a vytvoří zubní kámen. Zubní kámen nejenže dráždí dásně, ale může vést k onemocnění dásní a také způsobovat zápach z úst.

7 každodenních návyků pro péči o zuby

Nezapomeňte si ráno vyčistit zuby, abyste se zbavili plaku, který se přes noc nahromadil.

3. Všeho s mírou!

Pokud si zuby čistíte častěji než dvakrát denně a déle než čtyři minuty, můžete si opotřebovat sklovinu, vrstvu, která chrání Vaše zuby.

Když zubní sklovina není, odhalí se vrstva dentinu. Dentin má drobné otvory, které vedou k nervovým zakončením. To může vést k pocitu nejrůznějších bolestí. 

4. Buďte k zubům jemní!

Čistěte si zuby, jako byste leštili vaječnou skořápku. Pokud váš kartáček vypadá, jako by si na něj někdo sedl, vyvíjíte příliš velký tlak. Sklovina je dostatečně silná na to, aby chránila zuby před vším, co se děje v ústech, od jídla a pití až po začátek trávicího procesu. Děti a dospívající mají sklovinu měkčí než dospělí, takže jejich zuby jsou náchylnější k tvorbě kazů a erozi z jídla a pití.

5. Užívejte zubní nit.

Chcete se při příští prohlídce vyhnout minimálnímu čištění ze strany zubaře? Zubní nit uvolňuje částečky, které kartáček vynechává. Odstraňuje také zubní plak, a tím zabraňuje tvorbě zubního kamene. Zatímco zubní plak lze snadno odstranit kartáčkem, k odstranění zubního kamene potřebujete zubaře. Nezáleží na tom, kdy použijete zubní nit. "Co je dřív, zubní nit nebo kartáček?" Podle zubařů na tom nezáleží, pokud to děláte každý den.

6. Co nejméně limonád.

Zubům škodí nejen limonády s cukrem, ale i dietní limonády. Kyselina obsažená v limonádě napadá zuby. Jakmile kyselina rozežere sklovinu, pokračuje ve vytváření zubních kazů, zanechává skvrny na povrchu zubů a narušuje vnitřní strukturu zubu. Chcete-li se vyhnout zubnímu kazu způsobenému pitím, omezte nealkoholické nápoje a pečujte o své zuby.

7. Mastichu proti bakteriím a na hojení.

Pokud patříte mezi milovníky mastichy, čistě přírodní substance: pryskyřice, poté pro Vás máme dobrou zprávu. Masticha – mastichový olej – se používá do zubních past a ústních vod. Spolu s perfektní ústní hygienou masticha přispívá zdraví zubů a dutiny ústní.

  1. Zubní pasty s mastichou si můžete prohlédnout zde.
  2. Ústní vodu zde.

Více se o mastiše dočtete v článku: Co je masticha?

Mastichový olej, masticha
Zdroj: healthline 

Nejčastěji nakupované

1 z 24