Co může způsobovat bolest dásní?

Obsah článku: Co může způsobovat bolest dásní?

  • Příčiny
  • Jak léčit zánět dásní?
  • Domácí prostředky
  • Prevence
  • Kdy navštívit zubaře
  • Shrnutí

Dásně jsou měkká masitá tkáň, která je podporou a ochranou zubů. Bolest dásní může být známkou podráždění, infekce nebo poranění dásní a zubů.

Bolest dásní může být často dočasným příznakem, jindy však může člověk vyžadovat zubní ošetření, aby se předešlo dalším zdravotním komplikacím.

V tomto článku se zabýváme některými možnými příčinami bolesti dásní. Zabýváme se také léčbou, domácími prostředky, prevencí bolesti dásní a tím, kdy navštívit zubaře.

Příčiny bolesti dásní

Bolest dásní se může pohybovat od mírného podráždění až po silnou a vysilující bolest. Mezi možné příčiny bolesti dásní patří:

  1. Afty: Jedná se o malé, bolestivé vředy, které se mohou objevit na dásních. Mezi příčiny vzniku vředů může patřit emocionální stres, poranění úst, oslabení imunitního systému nebo jiné základní zdravotní potíže.
  2. Řezné rány nebo zranění: potraviny a předměty, které se dostanou do úst, mohou někdy způsobit drobné řezné rány nebo poranění dásní a zubů. Člověk se také může omylem kousnout do dásní, což může někdy způsobit bolest a krvácení.
  3. Onemocnění dásní: tento stav je známý také jako zánět dásní a vzniká, když se pod dásněmi nahromadí bakterie, které způsobují zánět a krvácení. Bez léčby se může zánět dásní vyvinout v parodontitidu a vést k uvolnění zubů. U kuřáků je riziko onemocnění dásní vyšší než u nekuřáků.
  4. Hormonální změny: hormonální výkyvy, zejména během těhotenství, mohou způsobit otok, bolest a krvácení dásní.
  5. Nesprávná technika čištění zubů zubní nití nebo kartáčkem: příliš intenzivní či časté čištění zubů kartáčkem nebo nití může někdy způsobit krvácení dásní a bolestivost.
  6. Zánět vedlejších nosních dutin: bakteriální nebo virová infekce v dutinách může způsobit otok dutin. Někteří lidé se zánětem vedlejších nosních dutin také pociťují bolest dásní a zubů.
  7. Zubní absces: bakteriální infekce v kořeni zubu může způsobit absces nebo hnisavý váček. Zubní abscesy mohou vést k otoku dásní a bolesti. Mohou být také závažné a rozšířit se do dalších částí těla, proto je nutné rychle navštívit zubního lékaře.

Jak léčit zánět dásní?

Léčba bolesti dásní závisí na příčině. Například u lidí s onemocněním dásní může zubní lékař doporučit odborné čištění, aby se odstranil zubní plak a kámen z dásní. Může také předepsat antibakteriální ústní vodu, například s obsahem alkoholu nebo chlorhexidinu, která zničí přebytečné bakterie a zabrání budoucímu hromadění plaku.

Pokud má člověk závažné onemocnění dásní, může mu zubní lékař doporučit chirurgický zákrok, který by měl napravit ztrátu kosti nebo dásní, kterou toto onemocnění způsobilo. Někdy to může zahrnovat transplantaci kosti a tkáně, aby se podpořil růst nové, zdravé tkáně.

Lidé s abscesy zubů mohou potřebovat ošetření kořenových kanálků. Při tomto zákroku zubař odstraní infikovanou dřeň neboli měkkou tkáň uvnitř zubu a absces z kořene a poté poškozený zub opraví a utěsní.

Bolest dásní způsobená zánětem dutin se obvykle zmírní, jakmile infekce odezní. V případě bakteriální infekce může lékař předepsat antibiotika.

Domácí prostředky

Lidé s bolestí dásní, kterou si nedokážou vysvětlit, by měli navštívit svého zubaře a nechat se vyšetřit. Některé jednoduché domácí prostředky však mohou pomoci zmírnit nepříjemné pocity. Mezi ně patří např:

  • Kloktání slané vody. Člověk si může připravit kloktadlo smícháním 1 čajové lžičky soli s 240 ml teplé vody.
  • Hřebíčkový olej. Aplikace hřebíčkového oleje na dásně může snížit bolest a otok.
  • Léky proti bolesti. Volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol, mohou pomoci snížit bolest dásní.
  • Pečlivé čištění zubů. Bolavá, oteklá nebo krvácející místa dásní čistěte jemně.

Během hojení dásní může pomoci také vyhýbání se potravinám, které mohou dásně dráždit nebo škrábat. Mezi příklady patří např:

  • kyselé potraviny, jako jsou citrusové plody a rajčata
  • ostré nebo škrábavé potraviny, jako jsou chipsy, ořechy nebo preclíky
  • kořeněné potraviny, například ty, které obsahují chilli nebo jiné pálivé papričky.

U lidí s vředy může užívání vitaminových a minerálních doplňků, jako je železo a vitamin B-12, pomoci snížit bolest dásní.

Prevence

Správná ústní hygiena může pomoci předcházet bolestem dásní a dalším zubním problémům. To zahrnuje:

  1. čištění zubů dvakrát denně fluoridovou zubní pastou po dobu alespoň 2 minut
  2. čištění zubů zubní nití jednou denně
  3. každodenní používání ústní vody
  4. pravidelné prohlídky u zubního lékaře, například každých 6 měsíců

Pokud člověk přestane kouřit, může to také zlepšit zdraví dásní. Kouření může snížit průtok krve do dásní, což může zhoršit hojení a vést k nepříjemným pocitům.

Kdy navštívit zubaře

Lidem se silnou, přetrvávající nebo opakující se bolestí dásní se doporučuje navštívit zubního lékaře a nechat se vyšetřit. Zubní lékař může vyšetřit dásně, zuby a ústa, zda se v nich nevyskytují známky infekce, zubního kazu a dalších zubních problémů.

Návštěvu zubaře je vhodné zvážit také v případě, že se bolest objevuje současně s některým z následujících příznaků:

  • zápach z úst, který se nezlepšuje čištěním zubů
  • krvácení dásní
  • ustupující dásně
  • uvolněné zuby
  • bolest při žvýkání
  • červené dásně
  • citlivé zuby

Souhrn

Existuje mnoho možných příčin bolesti dásní, včetně onemocnění dásní, infekcí, abscesů a vředů. Lidé s bolestí dásní, kterou si nedokážou vysvětlit, mohou zvážit návštěvu zubního lékaře a vyšetření. Bez léčby mohou některé příčiny bolesti dásní vést ke vzniku zubního kazu nebo ztrátě zubů.

Mezi domácí prostředky proti bolesti dásní patří aplikace hřebíčkového oleje na dásně, vyplachování úst slanou vodou a vyhýbání se dráždivým potravinám.

Co může způsobovat bolest dásní?

Zdroj textu: medicalnewstoday

Nejčastěji nakupované

1 z 24