Pálení žáhy: Nadváha jako rizikový faktor

Nadváha nemusí nutně vést k pálení žáhy - může však zvýšit riziko bolestivého pálení v jícnu. Zvláště ohroženi jsou lidé s nadváhou, zejména v oblasti žaludku. Co je však příčinou? A jak může zhubnutí pomoci? Odpovědi najdete zde.

Obsah článku: Pálení žáhy: Nadváha jako rizikový faktor

 • Souvislost: Pálení žáhy a obezita
 • Příčiny v kostce
 • Riziko pálení žáhy při nadváze
 • Rychlá pomoc proti pálení žáhy

  Často kladené otázky týkající se pálení žáhy v důsledku obezity

  Jak spolu souvisí obezita a pálení žáhy?

  Obezita podporuje pálení žáhy, protože nadváha tlačí na žaludek a usnadňuje tak vracení žaludeční kyseliny zpět do jícnu. Kromě toho obezitě a pálení žáhy často stejně napomáhá nezdravá strava (tj. strava s vysokým obsahem tuku a cukru).

  Jak zjistíte riziko pálení žáhy z nadváhy?

  Obecně platí, že čím větší máte nadváhu, tím vyšší je riziko pálení žáhy. Další vodítko může poskytnout index tělesné hmotnosti (BMI), což je poměr tělesné hmotnosti a výšky. Přesné a odborné posouzení vám však může poskytnout pouze praktický lékař nebo odborník na výživu.

  Co může pomoci při pálení žáhy způsobeném nadváhou?

  Proti pálení žáhy způsobenému nadváhou pomáhá změna jídelníčku a snížení hmotnosti. Pomoci může cvičení a sport, stejně jako (odborně vedená) úprava jídelníčku - v kombinaci s vedením potravinového deníku.

  Souvislost mezi nadváhou a pálením žáhy

  Obezita může způsobovat pálení žáhy kvůli nadváze, která tlačí na žaludek. To následně vytváří tlak na svěrací sval mezi žaludkem a jícnem, tzv. dolní jícnový svěrač (LES). Svěrač nakonec tlaku podlehne a žaludeční obsah včetně kyseliny se vrací zpět do jícnu - vzniká pálení žáhy.

  Z tohoto důvodu jsou pálením žáhy více ohroženi lidé, jejichž nadváha je soustředěna v oblasti břicha, než lidé, kteří mají například pár kilogramů navíc na bocích.

  Tlak na svěrač může být způsoben nejen nadváhou, ale také přiléhavým oblečením, které tlačí na břicho nebo zužuje břišní dutinu. Proto se poohlédněte po dobře padnoucích sukních a kalhotách, které vás neomezují. Také byste si neměli příliš utahovat pásek.

  Strava jako častá příčina pálení žáhy a obezity

  Obecně platí, že čím vyšší je počet nadbytečných kilogramů, tím větší je riziko vzniku pálení žáhy. Nicméně obezita je jen ve výjimečných případech jediným spouštěčem potíží spojených s překyselením.

  Mezi problémy s nadváhou a refluxním onemocněním existuje spíše společný rys. Obojí lze někdy přičíst stejnému faktoru: špatnému stravování.

  Každý si je jistě vědom, že nezdravá a velká , zejména tučná jídla, ale také sladkosti, jako je čokoláda, se projevují především nárůstem hmotnosti. Zároveň jsou však také považovány za typické spouštěče pálení žáhy - ať už s existující nadváhou, nebo bez ní. Může se dokonce stát, že pálení žáhy je primárně způsobeno stravou a nikoliv nadváhou.

  Jaké jsou typické příčiny obezity?

  Dnes víme, že nadváha je rizikovým faktorem pálení žáhy. Jak ale nadbytečná kila vůbec vznikají? Příčin je celá řada. Většinou však kromě špatného stravování hrají roli následující faktory:

  1. nedostatek pohybu
  2. metabolická onemocnění, jako je hypotyreóza
  3. genetické predispozice
  4. psychologické faktory, jako jsou depresivní nálady
  5. poruchy příjmu potravy

  Pro boj s obezitou je důležité společně s lékařem zjistit, co přesně nadváhu způsobilo.

  Jak vysoké je individuální riziko pálení žáhy v důsledku nadváhy?

  Obecně platí, že čím větší máte nadváhu, tím vyšší je riziko pálení žáhy. K posouzení míry nadváhy se používá tzv. index tělesné hmotnosti (BMI). Jedná se o hodnotu, která udává poměr tělesné hmotnosti a výšky.

  BMI index

  Takto se vypočítává BMI:

  Tělesná hmotnost (v kilogramech) se vydělí výškou (v metrech čtverečních). Níže je uveden příklad pro muže vážícího 75 kilogramů s výškou 1,65 metru:

  75 / (1,65) 2 nebo (1,65 x 1,65), což odpovídá BMI přibližně 27,5.

  BMI pro nadváhu se u mužů a žen mírně liší. Následující pokyny jsou následující:

  • Normální hmotnost je BMI mezi 18,5 a 24,9.
  • Lidé s BMI mezi 25 a 29,9 mají nadváhu.
  • Těžká nadváha začíná při BMI 30.

  Index tělesné hmotnosti má však i své slabiny. Například nezohledňuje, že sportovci mají velkou svalovou hmotu a svaly jsou těžší než tuk - sportovci proto mají často vysoký BMI, ale nemají nadváhu ve smyslu nadměrného množství tělesného tuku. BMI také nemá význam pro děti, protože ty jsou ještě ve fázi růstu.

  Pokud však pálením žáhy trpíte často, může vám BMI napovědět, zda může být příčinou obezita.

  Co pomáhá při pálení žáhy způsobeném nadváhou?

  Nadváha je jedním z rizikových faktorů pálení žáhy, který mohou postižení sami ovlivnit. Snížení hmotnosti může výrazně snížit tlak na žaludek a svaly svěrače.

  Za slibnou se považuje kombinace cvičení a změny jídelníčku. Jak ale hubnutí skutečně funguje? A kdy přibíráme na váze?

  Každé tělo potřebuje ke svému fungování určité množství energie. Tuto energii získává z potravy ve formě kalorií. Kolik kalorií denně potřebujeme, se u jednotlivých lidí liší.

  V konečném důsledku to závisí na tom, kolik svalové hmoty se v těle nachází a zda se pravidelně cvičí. Spotřebu kalorií lze tedy ovlivnit cvičením.

  Pokud sníte více kalorií, než spotřebujete, přebytek se uloží jako tuk. Naopak tukové zásoby se využívají, když tělo získá z potravy méně energie, než potřebuje.

  Tipy proti obezitě a pálení žáhy

  Bohužel neexistuje žádná záruka, že se pálení žáhy po snížení nadváhy zmírní. Snížení hmotnosti však často zlepšuje pohodu a kondici. Pokud chcete zhubnout, vyzkoušejte tato opatření:

  • Veďte si potravinový deník.
   • Tu malá tabulka čokolády, tu chutná svačinka - mnoho lidí si ani neuvědomuje, kolik toho během dne sní. Kalorie se rychle sčítají. Jídelní deník vám pomůže získat přehled o vašem stravování. Pokud se vám to zdá příliš časově náročné, měli byste alespoň zvážit zapisování svačin a svačinek mezi jídly.
  • Vyhněte se bleskovým dietám.
   • Každý zná lákavé reklamy, které říkají: "Zhubnout pět kilo za čtrnáct dní je snadné jako dětská hra". Bohužel takové diety málokdy splní to, co slibují. Tělo navíc ztrácí hlavně vodu, nikoliv tuk - ztracená kila proto rychle nabereme zpět. Z dlouhodobého hlediska je zdravější a účinnější hubnout pomalu. Dobrým vodítkem je zhruba půl kilogramu týdně.
  • Vytvořte si dietní plán.
   • Obezita často nevzniká ze dne na den, ale je důsledkem dlouhodobého nesprávného stravování. Je zcela jasné, že tyto návyky nelze zvrátit během několika dní a mnoho lidí - navzdory dobrým úmyslům - upadne zpět do svého starého vzorce. Abyste tomu předešli, má smysl mít dietní plán, ve kterém jsou zhruba naplánována jídla na celý týden.

  I když ani tyto rady nezaručují, že kila spadnou a pálení žáhy zmizí: Hubnutí se vyplatí v každém případě. Snížením nadváhy totiž působíte proti sekundárním onemocněním, jako je cukrovka II. typu nebo kardiovaskulární choroby.

  Tipy proti akutnímu pálení žáhy

  Hubnutí proti pálení žáhy je dobrým řešením. Obvykle však nějakou dobu trvá, než se projeví první úspěchy. Při akutním pálení žáhy můžete vyzkoušet přírodní prostředky z mastichy: slzy mastichy nebo mastichové doplňky stravy. Doporučuje se i pití sklenice vody. Kromě toho mohou někdy přinést úlevu léky, které neutralizují přebytečnou žaludeční kyselinu.

  Pálení žáhy: Nadváha jako rizikový faktorZdroj textu: zde. Zdroj obrázku: Pixabay 

  Nejčastěji nakupované

  1 z 24