Co ochutnat na ostrově Chios? Mastichu a mandarinky

Řecko, ostrov Chios... Moře, ve vzduchu se mísí jeho vůně s mastichou, borovicemi a mandarinkami. Ale nejen tímto je tento ostrov známý a proslavený. 

Mandarinky ostrova Chios

Velikost a kvalita ovoce a jeho vysoký obsah cukru lze připsat úžasnému počasí, dostatečnému vystavení slunci a vlastnostem půdy. Chioská mandarinka je jemná chutná, lehce oranžové s velmi intenzivní vůní. Tato odrůda mandarinek patří mezi nejaromatičtější na světě. Chioská mandarinka je plodem Citrus deliciose tenore, konkrétněji odrůdy Common Chios. Toto delikátní ovoce bylo nedávno uznáno Evropskou komisí a získalo chráněné zeměpisné označení (PDO) pod ochrannou známkou Mandarini Chiou, což znamená, že žádné jiné místo si nemůže nárokovat vlastnictví tohoto ovoce.

Chioská mandarinka

Co ochutnat na ostrově Chios? Mastichu a mandarinky

Chioská mandarinka je pod tímto názvem známá již několik desetiletí nejen v Řecku, ale i ve světě a díky ní je obchod s citrusovými plody zdrojem zisku a pracovních příležitostí. Chios je celosvětově znám svou produkcí mastichy a mandarinek a dalších citrusových plodů. Tradice a kultura spojená s obděláváním a kultivací citrusových plodů je patrná nejvíce v části ostrova zvané Kampos.

Kampos

Kampos je krásný komplex unikátní architektury a zemědělství. Je to krásné místo k procházkám. Některé ze statků jsou přístupné veřejnosti a návštěvník tak může na vlastní kůži poznat krásy ukryté vysokými kamennými zdmi.

Jaký je rozdíl mezi chioskou mandarinkou a klementinkou

Rozdíl mezi chioskou mandarinkou a clementinovou je intenzivní vůně a silná chuť. Mandarinka z ostrovu Chios voní mnohem více než klementinky.

Masticha

O mastiše je toho na našem webu napsáno již mnoho. Jedná se též o PDO produkt. Masticha (čti "mastycha") je pryskyřice stromu řečík lentišek.

Je 100% bio žvýkačkou, přísadou do jídel, do alkoholických nápojů, ale především se přidává do různých sladkostí.

Je to tradiční přírodní produkt, který se používal při poruchách zažívání a trávení. Žvýkání mastichy osvěží Váš dech a posílí žvýkací svaly. 
 

Chioská masticha 

Získala označení PDO již v roce 1997. PDO označení mají nejen surové mastichové slzy, ale také mastichový olej.

Mastichoria (Μαστιχοχορια)

Mastichové vesnice jsou typické svoji architekturou, která se utvářela po staletí. Jsou vesměs v jižní části ostrova. Nejkrásnější jsou jistě Pyrgi, Mesta a Olympi.

Spojení výjimečných chutí

Žvýkačka Chioská masticha s příchutí mandarinky.

Jiné žvýkačky s mastichou

Nejčastěji nakupované

1 z 24