Co ochutnat na ostrově Chios? Mastichu a mandarinky

Řecko, ostrov Chios... Moře, ve vzduchu se mísí jeho vůně s mastichou, borovicemi a mandarinkami. Ale nejen tímto je tento ostrov známý a proslavený. 

Mandarinky ostrova Chios

Velikost a kvalita ovoce a jeho vysoký obsah cukru lze připsat úžasnému počasí, dostatečnému vystavení slunci a vlastnostem půdy. Chioská mandarinka je jemná chutná, lehce oranžové s velmi intenzivní vůní. Tato odrůda mandarinek patří mezi nejaromatičtější na světě. Chioská mandarinka je plodem Citrus deliciose tenore, konkrétněji odrůdy Common Chios. Toto delikátní ovoce bylo nedávno uznáno Evropskou komisí a získalo chráněné zeměpisné označení (PDO) pod ochrannou známkou Mandarini Chiou, což znamená, že žádné jiné místo si nemůže nárokovat vlastnictví tohoto ovoce.

Chioská mandarinka

PDO produkt

Chioská mandarinka je pod tímto názvem známá již několik desetiletí nejen v Řecku, ale i ve světě a díky ní je obchod s citrusovými plody zdrojem zisku a pracovních příležitostí. Chios je celosvětově znám svou produkcí mastichy a mandarinek a dalších citrusových plodů. Tradice a kultura spojená s obděláváním a kultivací citrusových plodů je patrná nejvíce v části ostrova zvané Kampos.

Kampos

Kampos je krásný komplex unikátní architektury a zemědělství. Je to krásné místo k procházkám. Některé ze statků jsou přístupné veřejnosti a návštěvník tak může na vlastní kůži poznat krásy ukryté vysokými kamennými zdmi.

Rozdíl mezi chioskou mandarinkou a klementinkou

Rozdíl mezi chioskou mandarinkou a clementinovou je intenzivní vůně a silná chuť. Mandarinka z ostrovu Chios voní mnohem více než klementinky.

Masticha

O mastiše je toho na našem webu napsáno již mnoho. Jedná se též o PDO produkt. Masticha (čti "mastycha") je pryskyřice stromu řečík lentišek.

Je 100% bio žvýkačkou, přísadou do jídel, do alkoholických nápojů, ale především se přidává do různých sladkostí.

Je to tradiční přírodní produkt, který se používal při poruchách zažívání a trávení. Žvýkání mastichy osvěží Váš dech a posílí žvýkací svaly. 
 

Chioská masticha 

Získala označení PDO již v roce 1997. PDO označení mají nejen surové mastichové slzy, ale také mastichový olej.

Mastichoria (Μαστιχοχορια)

Mastichové vesnice jsou typické svoji architekturou, která se utvářela po staletí. Jsou vesměs v jižní části ostrova. Nejkrásnější jsou jistě Pyrgi, Mesta a Olympi.

Spojení výjimečných chutí

Žvýkačka Chioská masticha s příchutí mandarinky.

Jiné žvýkačky s mastichou

Mastichová vesnice, Olympi, ulička vedoucí z náměstí
Mlýny na ostrově Chios
Sušení rajčat na slunci, balkónek se sgrafiti v Pyrgi