Maska na vlasy. Návod na použití. Správná péče o vlasy. DIY masky

Maska na vlasy jsou častým tématem většiny žen, a v současné době i mnohých mužů, kteří touží po zdravých, silných a správně vyživených vlasech. Vhodná péče o vlasy by se měla ale odvíjet nejen od jejich typu, barvy a struktury.
Péče o vlasy je komplexní téma, které zahrnuje i zdravou stravu a příjem vitamínů, které vlasy podporují už při jejich tvorbě-tedy již při zakládání vlasového folikulu.

Druhy masek na vlasy

Pokud jde o masky na vlasy, můžeme vybírat mezi: hydratační, podporující růst, regenerační, k ošetření roztřepených konečků, na suché vlasy, čistě přírodními maska na vlasy, profesionálními, nebo barevnými - tedy takovými, které umožňují kromě výživy i změnu odstínu vlasu, anebo můžeme sáhnout do vlastní kuchyně. A připravit si domácí masku na vlasy z věcí, které má většina z nás v kuchyňské skříňce a tedy i domácí masky vhodným pomocníkem pro zlepšení kvality vlasu.

Vlasová maska jako součást péče 

Vlasová maska stejně tak jako kondicionér by měla být součástí pravidelné péče. Díky jejich užívání budou naše vlasy odolnější vůči běžné námaze (česání, fénování, žehlení) a také vůči znečištění a negativním vlivu z prostředí.

Jejich pravidelné používání se projeví nejen v posílení vlasové struktury, ale dodá vlasu potřebnou hydrataci.  Vyživí celý vlas v jeho délce a dodá jim lesk a vitalitu, podpoří rychlejší růst a omezí lámavost.

Co je základ péče o krásné vlasy? Strava a výživa 

Pro krásné vlasy bychom měli dodávat živiny nejen vnější péčí a vlasovým ošetřením. Jde i o skladbu našeho jídelníčku, která se projevuje v jejich kvalitě. Vlasy ke svému růstu potřebují vitamíny, minerály a aminokyseliny. Každý má jiné vlasy, ale obecná pravidla jsou pro všechny stejná.

Vlasům velmi prospívají potraviny obsahující:

  • omega-3 mastné kyseliny
  • vitamíny A, B5, B, E, H a C
  • železo
  • vápník
  • zinek
  • biotin

Vhodná pestrá strava by nám měla zajistit i vhodnou výživu pro vlasy, ale pokud si nemyslíme, že naše vlasy dostanou vše potřebné, můžeme zvolit i potravinové doplňky, které obsahují výše zmíněné.

Pravidla mytí vlasů

Pravidelným mytím vlasů zbavujeme vlas jeho nečistot, mastnoty a prachu, který se v nich usazuje. Vlasy bychom měli mýt pravidelně, dle potřeby, ale měli bychom dodržovat určitá pravidla.

  • Výběr vhodného šampónu a kondicionéru.
  • Frekvence mytí vlasů.
  • Teplota vody.
  • Sušení, česání a úprava mokrých vlasů.

Jak mýt vlasy? Návod na mytí vlasů

  1. Z vlasů před samotným mytím vyčešeme zbytky přípravků jako jsou gely a tužidla. Používáme takové šampóny a kondicionéry, které jsou vhodné pro náš typ vlasu.
  2. Vlasy opláchneme vlažnou vodou. Příliš teplá voda není vhodná pro mytí vlasů. Na ruce naneseme šampon v dostatečné míře pro délku našich vlasů, šampón v dlaních trochu napěníme a poté jej vmasírujeme do vlasové pokožky a do vlasů samotných.
  3. Jemnými pohyby zbavíme pokožku a vlasy nečistot. Opláchneme vlažnou vodou. Postup znovu zopakujeme.
  4. Poté je vhodné zbytky šamponů opláchnout studenou vodou. Nyní si na dlaň dáme kondicionér a naneseme jen na vlasy po jejich celé délce. Necháme minutu působit a opět opláchneme studenou vodou.
  5. Takto umyté vlasy vysoušíme ručníkem jemně, jelikož mokré vlasy jsou více náchylné k jejich poškození, více se lámou. Ještě vlhké vlasy velice jemně pročešeme.
  6. Fénování vlasů je vítaný pomocník, pokud pospícháme na jejich vysušení, ale měli bychom dbát použití vhodné teploty vzduchu a popřípadě i zvolit nějaký produkt na ochranu vlasu před horkem. Díky fénování vlasy získávají objem a rychleji jím docílíte požadovaného účesu.

Samotné mytí vlasů by mělo opakovat zhruba každé 2-3 dny. Vždy je potřeba respektovat svoje vlasy a frekvenci přizpůsobit jejich kvalitě, délce a struktuře. Není vhodné umývat vlasy v předklonu. Vlas je v nepřirozené poloze a může docházet k jejich většímu vypadávání.

Jakou masku na vlasy zvolit?

Stejně jako při volbě šamponu a kondicionéru volíme vlasovou masku podle našich vlasů. Výběr je v dnešní době skutečně široký a tak se již nemusíme spokojit pouze s domácí vlasovou maskou. Domácí vlasová maska nejčastěji obsahuje olivový olej a vejce. Podle typu vlasů kombinujeme olej a bílek anebo naopak olej a žloutek. Mnohým tato domácí vlasová maska pomohla ke zkvalitnění vlasů, ale přeci jen tyto suroviny nejsou alfou a omegou zdravého vlasu.

Maska na vlasy: návod k použití

  1. Používáme 1x týdně
  2. Nanášíme na umyté a ručníkem vysušené vlasy
  3. Zahřátí masky na vlasy pod ručníkem podporuje její účinnost
  4. Dodržujeme dobu působení podle pokynů výrobce. Domácí masky na vlasy necháme působit zhruba 30 minut.
  5. Oplachujeme studenou vodou

Proč pravidelně používat masku na vlasy? 

Výhodou masek je jejich jednoduché domácí použití

  • Zdravější vlasy
  • Lesklejší vlasy
  • Hydratované vlasy
  • Snížení poškození vlasů
  • Menší lámavost
  • Méně roztřepených konečků
  • Vlasy jsou odolnější k znečištění z okolí

Masku na vlasy bychom tedy měli dopřát vlasům zhruba jednou týdně. Vlasové masky se nanášejí na umyté vlasy (nemusí být ošetřeny kondicionérem), které jsou částečně vysušené ručníkem.

Výhodou vlasových masek je jejich jednoduché domácí použití. Svou konzistencí a složením je vlasová maska výživnějším kondicionérem, který dodá vlasům vše potřebné pro jejich lesk a sílu, sníží lámavost a vlas bude dobře hydratovaný. Masky na vlasy snižují roztřepení konečků.

Domácí vlasové masky, ale i masky na vlasy značek Loreal (L’Oréal), Gestil Wonder, Garnier, Balea (DM) vlasové masky, Matrix a dalších fungují vždy na stejném principu. Vlasová maska vlas hydratuje, vyživuje, dodá mu lesk a potřebné další vitamíny a minerály.

Maska tedy dodá vlasům vše potřebné pro rychlejší regeneraci a jejich růst.

Barevné masky na vlasy, které jsou již k dostání ve více barevných nabídkách jsou také vhodné k obarvení odrostů a tak můžeme návštěvu kadeřníka o pár týdnů úspěšně odložit. Barevné masky jsou schopné obarvit naše vlasy na zhruba 4-10 umytí. 

Masky na vlasy jsou tak nejúčinnějším pomocníkem ke zdravým vlasům.

Jakou masku na vlasy volím já?

Jaký typ masky na vlasy bych Vám doporučila? Zda zvolit hydratační masku, přírodní, profesionální masku anebo obyčejnou domácí masku na vlasy? Která je ta nejúčinnější vlasová maska a zbaví Vás lámavosti, roztřepených konečků a suchých vlasů?

Na to nemám přesnou odpověď, nejvíce se mi v poslední době osvědčila kvalitní přírodní vlasová kosmetika ovšem v kombinaci s profesionální kadeřnickou péčí a za podpory doplňků stravy, které doplní to, co v mém jídelníčku není dostatečně zastoupeni. A pro občasnou změnu, nebo oživení  barvy sáhnu i do palety masek na vlasy, které obsahují barevné pigmenty a vlasy jsou schopny jak vyživit tak obarvit.

Pokud jsou Vaše vlasy hodně zničené častým barvením, žehlením, upravováním je jejich uzdravení časově náročná a bude trvat delší dobu, než se vlasy opět vzpamatují a dostane se jim jejich zdraví a lesk zpět. Nicméně maska na vlasy Vám v tomto budou silným partnerem, na kterého se budete moci spolehnout.

Nejlepší maska na vlasy?

V mém případě je volba masky na vlasy jasná od doby, kdy jsem objevila sílu mastichy nebo spíše mastichového oleje. Na výrobu vlastní domácí masky na vlasy z olivového a esenciálního masticha oleje se základem šlehaných domácích vajec mám stále méně času, takže volím stále častěji nejlepší masku na vlasy s mastichou, pšenicí a rostlinnými kmenovými buňkami od firmy Mediterra. Tato vlasová maska výrazně snižuje třepení vlasů, což byl můj problém dlouhodobě a bohaté vitaminové složení vlasy vyživuje.

Maska na vlasy. Návod na použití. Správná péče o vlasy. DIY masky

Nejlepší maska na vlasy:

  • podporuje růst vlasů
  • hydratuje vlas 
  • zamezuje lámaní vlasů
  • vyživí vlas od kořínků ke konečkům
  • vlasy jsou bohaté, jemné na dotyk a nelámou se

Novinka v nabídce: Vlasová maska pro rekonstrukci a hydrataci

Pozor: rozšířili jsme sortiment. Po Vašich velmi pozitivních ohlasech na Vlasovou masku s mastichou, pšenicí a rostlinnými kmenovými buňkami jsme rozšířili nabídku řecké kosmetiky s mastichou o Vlasovou masku s mastichou pro obnovu a hydrataci! Její speciálně navržené složení je vhodné pro rekonstrukci poškozených, lámavých a nebo barvených vlasů. Chrání a hydratuje vlasové vlákno. Mastichový olej spolu s dalšími aktivními látkami promění vaše vlasy na hedvábně lesklé, silné a snadno rozčesatelné. Dále obsahuje bio (ekologicky pěstovaným) olivovým, avokádovým olejem a třezalkou.

Koupit tuto masku!

Maska na vlasy. Návod na použití. Správná péče o vlasy. DIY masky

Co je mastichový olej?

Mastichový olej je 100% přírodní olej z rostliny řečík lentišek. Přesněji řečeno, tento olej se získá z pryskyřice mastichy destilací párou. Mastichový olej na bohatý na celkem velké množství aromatických a terapeutických látek. Tradičně se tento olej používá jako přísada do kosmetiky, zubních past, ústních vod a tradičních řeckých mýdel s mastichou.

Vlasová kosmetika s mastichovým olejem

Pokud jste fanoušky mastichy a mastichového oleje, máte rádi její vůni a účinky, pak Vás jistě potěší:

Celý sortiment naleznete zde: Tělová a vlasová kosmetika s mastichou

Masticha a mastichový olej

Recepty na domácí DIY vlasové masky (s mastichou i bez mastichy). Recepty pro každý typ vlasů

Přísady zvolte podle typu, popřípadě barvy Vašich vlasů. V následujících odstavcích se koukneme na domácí DIY vlasové masky: banánová maska na vlasy, hořčičná maska na vlasy, avokádová maska na vlasy, kokosová maska na vlasy (maska z kokosového oleje) a na domácí masku na vlasy z vajec.

Banánová maska na vlasy (maska pro suché vlasy): recept

Budeme potřebovat:
  • banán
  • olivový olej
  • med nebo kokosové mléko
Banán ve vlasové masce snižuje počet kudrlin.
Vaše vlasy zjemní a dodá jim lesk. Je to super maska pro suché vlasy. Banánovou vlasovou masku připravíme z jednoho banánu, který rozmixujeme na kašičku. Čím jemněji banán rozmixujeme,
tím snáze půjde z vlasů později vymýt. K rozmixovanému banánu přidáme trochu olivového oleje a můžeme i pár kapek mastichového oleje. Někdo přidává i med nebo kokosové mléko. DIY vlasovou masku s banánem naneseme do celé délky vlasů, zabalíme ručníkem. Necháme působit 30 minut. Poté masku důkladně z vlasů vymyjeme. 

Hořčičná maska na vlasy (podporuje vlasový růst): recept

Budeme potřebovat:
  • hořčičné semínko
  • žloutek
  • cukr
  • olivový olej
DIY hořčičná maska na vlasy se připravuje z hořčičného semínka a jejím hlavním přínosem pro vlasy je, že po této vlasové masce by vlasy měly růst přímo zázračnou rychlostí. Ingredience pro tuto masku jsou: hořčičné semínko-prášek (1-2 lžičky), 1 žloutek, 1 lžíce cukru, olivový olej a teplou vodu. Vše poctivě rozmícháme na jemnou kašičku a nanášíme na vlasovou pokožku! Masku se snažíme nanést pouze na pokožku, vlasům by tato maska mohla spíše uškodit. Zbytečně by je vysušila. Pokud chceme vyživit vlasy i po délce, naneste na ně například kokosový olej. Necháme působit maximálně 30 minut. Poté opět pečlivě vymyjte zbytek hořčičné masky z vlasové pokožky. 

Avokádová maska na vlasy (maska proti vypadavání vlasů): recept

Budeme potřebovat:
  • avokádo
  • olivový olej
  • med
Vlasová maska z avokáda nebo avokádového oleje pomůže vyživit vlasovou pokožku a tím upevňuje vlas a zvyšuje jeho odolnost a vypadávání. Na přípravu této avokádové vlasové masky budeme potřebovat jedno zralé avokádo zbavené pecky a slupky. Dále olivový (plus pár kapek mastichového) olej a med. V kuchyňském mixéru rozmixujeme avokádo na jemnou kaši, přidáme zhruba jednu lžíci olivového oleje a jednu lžičku medu. Rozmixovanou směs naneseme na navlhčené vlasy a vlasovou pokožku. Opět můžeme zakrýt vlasy igelitem a ručníkem. Necháme působit 30 minut a poté vlasy umyjeme šampónem. Mimo zdravější vlasové pokožky budou i vlasy kvalitnější, budou lesklé a příjemné na dotyk. 

Kokosová maska na vlasy (maska na roztřepené konečky vlasů): recept

Budeme potřebovat:
  • kokosový olej
Maska na vlasy z kokosového oleje je hitem poslední doby nejen kvůli masce na vlasy Coco and Eve, ale hlavně proto, že kokosový olej funguje na roztřepené konečky, jako kondicionér a jako prevence vypadání vlasů. Pravidelné používání DIY kokosové masky na vlasy regeneruje suché a lámavé vlasy a zabraňuje jejich maštění. Vlasy budou po použití kokosového zábalu lesklé a získají objem. Budeme potřebovat pouze kokosový olej. Ten hloubkově ošetří Vaše poškozené vlasy. Olej rozehřejte a vetřete do Vašich vlasů po celé délce. Nechte působit 30 minut. Vlasy poté pečlivě umyjte šampónem minimálně dvakrát. 

Maska na vlasy z vajec a olivového oleje (hydratační maska): recept

Budeme potřebovat:
  • vejce
  • olivový olej
Maska z vajec a olivového oleje levnou a účinnou hydratační maskou na vlasy. Vlasy budou zdravé, lesklé a hebké. Budeme potřebovat vejce a olivový olej, počet vajec přizpůsobte délce Vašich vlasů. Jedno vejce na kratší vlasy, dvě na dlouhé vlasy. Vejce rozmícháme v 2 lžicích olivového oleje. Mícháme tak dlouho, až se obě ingredience propojí a vznikne směs, kterou naneseme na vlhké vlasy. Necháme působit 30 minut. Důkladně opláchneme a umyjeme šamponem. Pokud máme suché vlasy, můžeme použít pouze žloutek a olivový olej. Pokud jsou vlasy naopak moc mastné, použijeme pouze bílek a olivový olej. 

Maska na vlasy z bílého jogurtu (maska pro lesk vlasů): recept

Budeme potřebovat:
  • bílý jogurt
  • med
Tato vlasová maska dodává hlasům hlavně lesk. Smicháme 1 kelímek bílého jogurtu spolu s lžící medu. Jogurt a med porádně promícháme. Vlasovou masku opět naneseme na umyté a ručníkem vysušené vlasy. Necháme působit zhruba 20 minut. Jogurt z vlasů pořádně vymyjeme vlažnou vodou. 

Kávová maska na vlasy (maska pro suché vlasy): recept

Budeme potřebovat:
  • mletá káva
  • olivový olej
  • vejce
Kávová maska na vlasy je vhodná pro suché vlasy.
Jedná se především o hydratační vlasovou masku. Pro přípravu masky budete potřebovat: mletou
kávu, olivový olej a vejce
, popřípadě pouze vaječný žloutek. Vše důkladně promícháme. Masku můžeme nanášet na suché vlasy. Doba působení by měla být maxmálně 30 minut. Masku z vlasů důkladně vymyjte studenou vodou. Teplá voda je nevhodná, mohlo by dojít je sražení vajíčka ve vlasech.

Maska na vlasy z jablečného octa (maska pro mastnější vlasy): recept

Budeme potřebovat:
  • 2 lžíce jablečného octa
  • 2 hrnky vlažné vody

Jablečný ocet rozmícháme ve vlažné vodě. Poté, co si vlasy umyjete běžným způsobem, opláchněte je vodou s jablečným octem. Vlasy již neoplachujte. Jablečná ocet je plný vitamínů a minerálů. Obsahuje železo, draslík. Díky tomu jsou vlasy pevnější a zdravější.

Kopřivová maska na vlasy, kopřivový oplach: recept 

Budeme potřebovat:

  • hrst kopřiv (můžou být i sušené)
  • 0,5 litr vody

Kopřivy přelijeme vařící vodou a necháme louhovat. Minimálně 30 minut, můžeme nechat déle, i několik hodin. Odvar přecedíme a po umytí vlasů běžným způsobem a jejich opláchnutí, spláchneme vlasy ještě tímto oplachem. Poté již neoplachujeme. Kopřiva dodá vlasům lest a sílu.

Maska na vlasy proti lupům: recept

Budeme potřebovat:

  • jablečný ocet
  • 0,5 litr vody

Jablečný ocet je velmi dobrý pomocník v péči o vlasy a vlasovou pokožku. Jeho složení působí na pH pokožky vlasů. Díky tomu zabraňuje tvorbě dalších lupů. Na masku smícháme 0,1 dl jablečného octu s půl litrem vlažné vody. Naneseme na vlasy a vlasovou pokožku a necháme působit. Doporučená doba působení je maximálně 60 minut.

Dýňová maska na vlasy (maska pro lesk vlasů): recept

Budeme potřebovat:

  • 100-200 g dýně (podle délky vlasů)
  • med

Dýní oloupeme, zbavíme slupky. Pomocí tyčového mixéru dýní nakrájenou na menší kousky smícháme s medem. Vzniklou kaši naneseme na vlasy po jejich celé délce a necháme působit. Lze nanášet i na vlasovou pokožku. Doba působení je zhruba 15 minut. Poté opláchneme teplou vodou. 

Maska na vlasy z piva - pivní maska: recept

Budeme potřebovat: 

  • vaječný žloutek
  • zralý banán
  • lžíce medu
  • 1/2 sklenice černého piva

Smíchejte všechny ingredience dohromady. Pivo by mělo mít pokojovou teplotu  - je to šetrnější k vlasové pokožce. Naneste na vlasy. Použijte poté vlasovou čepici a masku nechte působit až 60 minut. Opláchněte vlažnou vodou.

Zimní maska na vlasy - mléko a med: recept

Budeme potřebovat

  • jeden šálek mléka
  • jednu čajovou lžičku medu

Vezměte hrnek mléka a přidejte do něj med. Dobře promíchejte a naneste na vlasy a pokožku hlavy. Pomocí směsi mléka a medu masírujte pokožku hlavy. Nechte to asi 30 minut a poté jej umyjte běžným šamponem a vlažnou vodou. Lze opakovat 2x týdně.

Rýžová maska na vlasy: recept

Budeme potřebovat:

  • 1/2 hrnku rýže

Rýži uvařte ve dvojnásobném množství vody. Umyjte si vlasy šamponem a důkladně je opláchněte vodou. Nyní je přelijte rýžovou vodou a vmasírujte rýžovou vodu do vlasů a pokožky hlavy. Nechte působit až 20 minut. Vlasy poté důkladně opláchněte teplou vodou.  

Mohlo by Vás zajímat:

Nejčastěji nakupované

1 z 24