Reflux a jóga: funguje cvičení na projevy refluxu a pálení žáhy?

Obsah článku: Reflux a jóga: funguje cvičení na projevy refluxu a pálení žáhy?

  • Co je reflux? A jaké jsou jeho příznaky
  • Jóga a reflux: cviky
  • Léčba
  • Váš lékař
  • Co můžete dělat?

Co je to reflux?

Zpětný tok kyseliny ze žaludku do jícnu způsobuje reflux. Též bývá nazýván gastroezofageálním refluxem. Kyseliny ze žaludku způsobuje pocit pálení žáhy a mít nepříjemnou chuť v zadní části krku. Reflux kyselin je často běžný stav. Přibližně 20 procent americké populace mělo reflux kyselin a to buď příležitostně, nebo pravidelně. 

Pokud máte reflux (pálení žáhy) častěji než dvakrát týdně nebo pokud začne ovlivňovat váš každodenní život, můžete mít onemocnění zvané gastroezofageální refluxní choroba (RCHJ). Tento stav může vést k poškození jícnu nebo k jiným závažným zdravotním problémům, pokud se nebudete léčit.

Jaké jsou příznaky refluxu?

Prvním příznakem, který pravděpodobně pocítíte při refluxu, je pálení v jícnu, tzv. pálení žáhy. K tomuto pocitu dochází, když se kyseliny vyplavuje zpět ze žaludku přes dolní jícnový svěrač. Vaše příznaky se mohou zhoršit, když si po jídle příliš rychle lehnete nebo když se předkloníte. Mezi další příznaky patří např.:

  • pálení žáhy
  • bolest na hrudi
  • potíže s polykáním
  • suchý kašel
  • bolest v krku
  • pocit knedlíku v krku

Riziko vzniku refluxu mohou zvyšovat některá onemocnění, jako například:

  • obezita
  • těhotenství
  • cukrovka
  • astma

Reflux kyseliny může způsobovat velké potíže, pokud se neléčíte.

Jóga a reflux

Ve studii o refluxu označilo 45,6 % dotázaných osob stres jako faktor životního stylu, který ovlivňuje jejich refluxní příznaky. Další studie zjistila, že zvýšení stresu vede ke zvýšení množství kyseliny, kterou žaludek vylučuje. Více kyseliny může znamenat více příležitostí pro vznik příznaků refluxu.

Jóga a stres

Vědci dále zkoumali vztah mezi jógou a stresem a zjistili, že jóga může pomoci snížit stresovou reakci organismu. Nalezli určité důkazy, že jóga může být účinnou léčbou refluxu a dokonce i žaludečních vředů.

Výzkumníci pro tuto studii nezkoumali jógu jako samostatnou léčbu, ale spíše jako součást léčebného plánu. K vyhodnocení účinnosti jógy jako samostatné léčby je třeba provést další studie.

Pokud byste chtěli jógu zařadit do svého plánu léčby refluxu, přinášíme vám několik tipů:

Polohy a cviky, které můžete vyzkoušet

Jak cvičit při refluxu? Pokud chcete vyzkoušet jógu, abyste zjistili, zda vám pomůže při příznacích refluxu (pálení žáhy) ale nejste si jisti, kde začít, na internetu najdete celou řadu bezplatných videí o józe. Jóga s Adriene nabízí 12minutovou sestavu pro reflux kyseliny. Cílem této sekvence je pomoci vám uvolnit napětí v krku. Instruuje vás také, abyste se soustředili na dýchání, což může pomoci zmírnit stres a vyrovnat celé tělo. Toto video se zabývá také dechovou prací vsedě a některými dalšími pozicemi, včetně tanečníka, hory a židle.

Toto video neobsahuje namáhavé pohyby ani obrácené pozice, jako je například Pes dolů, které by mohly způsobit vzedmutí kyseliny. Dokonce i při šavásaně na konci Adriene doporučuje zvednout hlavu pomocí podložky pro větší bezpečnost.

Odbornice na jógu a meditaci Barbara Kaplan Herring vysvětluje, že cvičením jógy můžete pomoci od příznaků mnoha zažívacích potíží. Navrhuje následující jógové pozice, které pomáhají snižovat překyselení:

  1. Supta badha kónásana neboli pozice ševce
  2. Supta sukhasana neboli lehký leh se zkříženýma nohama v leže
  3. Parsvottanásana neboli pyramida (boční protažení se vzpřímenou modifikací)
  4. Virabhadrasana I neboli bojovník I
  5. Trikonasana neboli trojúhelník
  6. Parivrtta Trikonasana neboli obrácený trojúhelník

Každý reaguje na jógu jinak. Pokud vám nějaký pohyb není příjemný nebo pokud vám zhoršuje reflux, nemusíte v něm pokračovat.

Zařazení jógy do léčebného plánu by mělo pomoci zmírnit stres a zlepšit váš stav.

Další možnosti léčby

Volně prodejná antacida

Kromě jógy můžete vyzkoušet i některé konvenční způsoby léčby refluxu. Některá antacida jsou dostupná bez lékařského předpisu a mohou vám přinést úlevu od občasného refluxu. Fungují tak, že neutralizují žaludeční kyselinu.

Léky na předpis

Pokud vám volně prodejná antacida uleví jen málo, možná si budete chtít domluvit schůzku s lékařem. Silnější léky jsou dostupné na lékařský předpis. Možná budete moci užívat jeden nebo více z nich.

    Operace

    Chirurgický zákrok je další možností, pokud léky nepomáhají nebo pokud se chcete vyhnout možným vedlejším účinkům. Poraďte se se svým lékařem, která léčba je pro Vás nejvhodnější.

    Kdy navštívit lékaře

    Častý reflux může oslabit dolní jícnový svěrač. V takovém případě budete pravděpodobně pociťovat reflux a pálení žáhy pravidelněji a vaše příznaky se mohou zhoršit. Reflexní choroba může vést k závažným komplikacím, pokud se neléčí. Mezi komplikace refluxu patří např.:

    1. zánět jícnu neboli ezofagitida
    2. krvácení z jícnu
    3. zúžení jícnu
    4. Barrettův jícen

    Někdy mohou příznaky refluxu napodobovat příznaky srdečního infarktu. Pokud máte příznaky refluxu spolu s některým z následujících příznaků, okamžitě navštivte svého lékaře:

    • bolest na hrudi
    • dušnost
    • bolest čelisti
    • bolest ramene

    Co můžete udělat dnes

    Mezi stresem a refluxem může existovat souvislost. Cvičení jógy vám může pomoci snížit účinky obou těchto faktorů. Můžete dělat následující kroky, které vám pomohou zmírnit příznaky:

    Vyzkoušejte jógu ve studiu

    Pokud si myslíte, že by vám jóga mohla pomoci při refluxu, obraťte se ještě dnes na místní studio. Promluvte si s učitelem o příznacích, které pociťujete, a o tom, zda by nabízené lekce mohly být pro vás vhodné. Učitel může být schopen během lekce upravit pozice, které příznaky zhoršují, nebo se s vámi sejít soukromě a sestavit vám individuální sestavu.

    Vyzkoušejte jógu doma

    Jógu můžete vyzkoušet také v pohodlí svého obývacího pokoje. Než si stoupnete na podložku, nezapomeňte, že cviky musí být jemné a pomalé. Měli byste se vyhnout pozicím, které zatěžují žaludek nebo na něj vyvíjejí tlak, případně jsou obrácené, což umožňuje vniknutí kyseliny do jícnu. Jinak si tento klidný čas věnujte sami sobě a nezapomeňte dýchat.

    Proveďte další změny životního stylu

    Můžete také provést další změny životního stylu, které zmírní váš občasný reflux nebo mu dokonce zabrání bez použití léků.

    1. Zkuste si vést potravinový deník a sledovat, které potraviny váš reflux zhoršují. Mezi potraviny, které mohou příznaky zhoršovat, patří čokoláda, máta peprná, rajčata, citrusové plody, česnek a cibule.
    2. Při jídle pijte navíc vodu, která vám pomůže zředit žaludeční kyseliny. Mezi nápoje, kterým byste se měli vyhnout, patří ovocné šťávy, čaj, alkohol nebo cokoli perlivého.
    3. Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, zhubněte. Přidaná kila mohou vytvářet tlak na žaludek a tlačit kyselinu do jícnu.
    4. Jezte menší jídla.
    5. Nejezte před spaním.
    6. Když ležíte, žaludeční kyseliny se mohou snadněji vyplavit a podráždit váš jícen. Pokud vám to přinese úlevu, můžete si horní část postele zvýšit pomocí bloků a vytvořit tak sklon.
    7. Noste volné oblečení, abyste snížili tlak na břicho a zabránili refluxu.

    Pokud se přihlásíte na lekci jógy, oblečte si na cvičení něco pohodlného a splývavého.

    Reflux a jóga: funguje cvičení na projevy refluxu a pálení žáhy?
    Zdroj článku a studií: web Healthline, Pixabay

    Nejčastěji nakupované

    1 z 24