Jak a kde bolí žaludeční vřed?

Obsah článku "Jak a kde bolí žaludeční vřed?":

 1. Umístění 
 2. Příčiny
 3. Léčba
 4. Prevence
 5. Souhrn

Žaludeční vředy neboli peptické vředy jsou vředy ve sliznici žaludku nebo horní části tenkého střeva, které mohou způsobovat bolest. Jak a kde bolí žaludeční vřed? Jak poznám, že mám žaludeční vředy?

Co je peptický (žaludeční) vřed?

Slovo "peptický" odkazuje na trávení a enzym pepsin, zatímco "vřed" označuje trhlinu ve výstelce orgánu, na kůži nebo na povrchu tkáně. Kde se projevuje bolest vředů? Bolest peptického (žaludečního) vředu se obvykle vyskytuje v horní části břicha. Jak poznat žaludeční vředy? Jaké jsou projevy žaludečního vředu? Člověk může pociťovat příznaky, jako jsou např:

 • nadýmání
 • říhání
 • zvracení nebo nevolnost
 • pocit nepříjemné plnosti po jídle
 • pocit příliš rychlého nasycení během jídla

Neléčené žaludeční vředy mohou vést ke komplikacím, jako je krvácení, infekce nebo otvor v žaludku. Pokud se u člověka objeví příznaky, které mohou naznačovat, že má žaludeční vřed, měl by zvážit konzultaci s lékařem.

Tento článek se zabývá umístěním bolesti žaludečních vředů a možnými příčinami žaludečních vředů, léčbou a strategiemi prevence.

Umístění vředu

Lékaři klasifikují dva nejčastější typy peptických vředů podle jejich umístění v trávicím traktu. Žaludeční vředy se vyskytují ve sliznici žaludku a dvanáctníkové vředy se vyskytují směrem k začátku tenkého střeva neboli dvanáctníku. Je možné, aby měl člověk oba typy vředů současně.

Kde bolí žaludeční vřed?

Příznakem vředu může být bolest. Bolest se obvykle objevuje v horní části břicha nebo mezi hrudní kostí a břichem.

Jak bolí žaludeční vřed?

Může být tupá nebo ostrá a časem přichází a odchází. Při fyzikálním vyšetření si člověk může všimnout citlivosti, když zdravotník tlačí na jeho břicho.

Někteří lidé si mohou všimnout, že se jejich bolest po jídle zlepší, zatímco jiní zjistí, že se jejich příznaky s jídlem zhoršují. Jiní si mohou všimnout, že se jejich bolest zhoršuje v noci.

Bolest a další příznaky spojené se žaludečními vředy jsou nespecifické. To znamená, že je může způsobovat jakákoli řada gastrointestinálních problémů. Proto by se člověk měl poradit s lékařem, který může určit, zda bolest způsobují žaludeční vředy nebo jiné onemocnění.

Dočtěte se více o Příčinách a typech bolesti břicha

Příčiny vředu

Existuje několik možných příčin žaludečních vředů. Dvě nejčastější příčiny jsou infekce Helicobacter pylori a nesteroidní protizánětlivé léky. Lékař může člověka vyšetřit na přítomnost infekce H. pylori a zeptat se ho na užívání nesteroidních protizánětlivých léků.

Jak a kde bolí žaludeční vřed?

Mezi další méně časté příčiny žaludečních vředů mohou patřit:

 1. virové infekce, jako je cytomegalovirus
 2. Zollingerův-Ellisonův syndrom
 3. chemoterapie
 4. rakovina žaludku
 5. obstrukce žaludečního vývodu, což je situace, kdy se potrava nemůže snadno dostat do tenkého střeva
 6. kouření
 7. Crohnova choroba
 8. radioterapie

Tyto příčiny mají dvě společné věci. Zaprvé podporují rozpad slizniční bariéry, která chrání žaludeční sliznici. Za druhé vystavují slizniční bariéru škodlivým účinkům žaludeční kyseliny.

Navzdory všeobecnému přesvědčení si člověk nemůže vytvořit vřed tím, že prožívá emoční stres nebo jí kořeněná jídla. Kořeněná nebo kyselá jídla však mohou zhoršit stávající vřed a způsobit další bolest nebo nepříjemné pocity.

Prevence žaludečních vredů

Co pomáhá na vředy? Prevence! Peptickým vředům lze předcházet. Některé změny, které člověk může provést a které mohou pomoci zabránit vzniku žaludečních vředů, zahrnují:

 1. přestat kouřit
 2. změna nebo ukončení užívání nesteroidních antirevmatik s doporučením lékaře
 3. testování a léčba infekcí způsobených bakterií H. pylori dříve, než způsobí vznik vředu
 4. užívání inhibitorů protonové pumpy společně s nesteroidními protizánětlivými léky

Před kombinací, přerušením nebo změnou užívaných léků by se lidé měli poradit se zdravotníkem.

Souhrn

Bolest žaludečního vředu se obvykle vyskytuje v horní části břicha. Bolest mohou doprovázet i další příznaky a projevy, jako je nevolnost nebo nadýmání. Žaludeční vředy mohou vést ke komplikacím a krvácení, pokud se neléčí.

Léčba žaludečních vředů často zahrnuje léčbu základních infekcí. Člověk může být schopen zabránit vzniku vředů včasným testováním a léčbou H. pylori nebo změnou či ukončením užívání nesteroidních protizánětlivých léků.

Další informace o bolestech žaludečních vředů by si měl člověk vyžádat od lékaře.

Domácí helicobacter pylori test

Myslíte si, že je Vaše bolest břicha spojena s infekcí helicobacter pylori? Využijte možnost otestovat se v pohodlí domova a mít výsledek do 10 minut.

Poradna

Pokud chcete poradit, kontaktujte nás, prosím: 

 • +420 226 251 390
 • info@masticlife.com
 • anebo v chatovém okně (bublina v pravém dolním rohu)
Jak a kde bolí žaludeční vřed?

Zdroj textu: medicalnewstoaday

Nejčastěji nakupované

1 z 24