Proč mě bolí břicho (žaludek) po jídle?
Mezi časté příčiny bolesti v horní části žaludku po jídle, tzv. postprandiální bolesti, patří poruchy trávení, přejídání, potravinová intolerance a žlučové kameny. Nepříjemné pocity mohou sahat až do oblasti žeber a mohou se pohybovat od pocitu plnosti až po výrazné sevření.
Čas od času pociťovaná postprandiální (následující po jídle) bolest obvykle nepředstavuje problém. Pokud vás však po jídle často bolí břicho, je dobré se poradit s lékařem, protože se může jednat o příznak několika poruch trávení, které vyžadují léčbu. Silná bolest může vyžadovat okamžitou lékařskou péči.
Tento přehled se zabývá některými důvody, proč vás může po jídle bolet žaludek. Vysvětluje také, kdy byste měli navštívit zdravotníka.
Obsah článku: Proč mě bolí břicho (žaludek) po jídle?
- Poruchy trávení
- Nesnášenlivost a alergie
- Reflux
- IBS
- Žlučové kameny
- Pankreatitida
- Peptický vřed
- Celiakie
- Infekce
- Těhotenství
- Jiné příčiny
- Kdy vyhledat lékaře
Trávicí potíže – dispepsie
Bolest nebo pálení uprostřed horní části břicha se nazývá bolest v horní části břicha nebo dyspepsie - možná známější jako zažívací potíže.
Dyspepsii může způsobovat:- pocit plnosti na začátku jídla
- nadýmání
- nevolnost
Je pravděpodobnější, že se u vás tyto příznaky objeví, pokud:
- pijete příliš mnoho kávy nebo alkoholu
- Jíte příliš rychle nebo příliš mnoho
- dáváte přednost tučným, kořeněným nebo mastným jídlům nebo jídlům, která obsahují hodně kyselin (např. pomeranče a rajčata).
- jste ve stresu
- kouříte
Trávicí potíže se mohou stát chronickými, což znamená, že nezmizí. Pokud nelze najít konkrétní příčinu, může se jednat o tzv. funkční dyspepsii. To znamená, že neexistuje žádný jasný strukturální problém nebo onemocnění, ale trávicí trakt nefunguje normálně, což způsobuje přetrvávající příznaky.
Omezte spouštěče zažívacích potíží
Některé návyky vyvolávají zažívací potíže častěji než jiné. Nadýmání nebo nevolnost můžete pociťovat po vypití příliš velkého množství kávy nebo alkoholu, po příliš rychlém nebo vydatném jídle nebo po konzumaci tučných, kořeněných nebo mastných jídel nebo jídel, která obsahují hodně kyseliny.
Potravinové intolerance a alergie
Mnoho lidí zaměňuje potravinové alergie a potravinové intolerance. Je to hlavně proto, že některé příznaky - žaludeční křeče, průjem a zvracení - mohou být podobné.
Potravinové intolerance jsou způsobeny neschopností organismu strávit určitou složku potravy. Například nedostatek enzymu laktázy způsobuje intoleranci laktózy neboli problémy s mléčnými výrobky. V tomto případě může konzumace menších porcí nebo výrobku bez laktózy pomoci zabránit bolestem břicha.
Lidé s potravinovými alergiemi se musí určitým potravinám nebo složkám zcela vyhýbat. Spouštěcí potraviny mohou spustit abnormální imunitní reakci, která může být v některých případech život ohrožující. Nejčastějšími potravinovými alergiemi jsou alergie na vejce, mléko, arašídy, korýše a pšenici.
Možná máte podezření na nesnášenlivost nebo alergii - a možná máte pravdu - ale objednejte se ke svému lékaři. Ten se podívá na vaši anamnézu a může provést testy, které vaše tušení potvrdí.
Formální diagnóza vám nejen pomůže lépe zvládnout jídlo, abyste se cítili co nejlépe, ale v případě alergie vám může zajistit přístup k epinefrinu (adrenalinu) - nouzovému léku, který můžete použít v případě závažné reakce.
Gastroezofageální refluxní choroba (reflux)
Gastroezofageální refluxní choroba (reflux) je onemocnění, při kterém se kyselina dostává ze žaludku zpět do jícnu, tedy do trubice vedoucí do úst.
Reflux způsobuje:
- pálení v jícnu (pálení žáhy)
- bolest při polykání
- chuť kyseliny nebo nestrávené potravy v krku nebo ústech
Mnoho lidí má čas od času příznaky refluxu. Lidé s refluxem mají příznaky pravidelně.
Kyselina může poškodit jícen. Pokud se u vás reflux kyseliny vyskytuje často, poraďte se se svým lékařem.
Co jíst, pokud máte reflux
Syndrom dráždivého tračníku
Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je zdravotní stav, při kterém mají lidé trvalé bolesti břicha. Tři z nejčastějších typů IBS zahrnují břišní potíže spolu s dalším příznakem:
- většinou průjem a břišní potíže
- většinou zácpa a břišní potíže
- střídání řídké stolice a zácpy s břišním diskomfortem, tzv. syndrom dráždivého tračníku smíšeného typu
V závislosti na osobě lze nepohodlí přesněji popsat jako nadýmání, pálení, křeče, plnost nebo ostrou bolest. Možnými spouštěči jsou jídlo, stres, zácpa a průjem.
Bolesti při IBS se mohou vyskytovat v horní, střední i dolní části břicha. Může se také rozšířit do horních částí trupu. Až 30 % lidí, kteří trpí dyspepsií, má také IBS.
Žlučové kameny
Žlučové kameny jsou malé, tvrdé, krystalické usazeniny, které se mohou tvořit ve žlučníku nebo žlučových cestách (trubicovité struktury v játrech.) Mohou se objevit, když je ve žluči příliš mnoho cholesterolu, při abnormální funkci žlučníku nebo z jiných příčin.
Žlučové kameny někdy způsobují bolest po jídle, zejména pokud bylo jídlo velké nebo s vysokým obsahem tuku.
Někteří lidé mají bolesti žlučníku nalačno. Může je dokonce budit ze spánku. Taková bolest se někdy nazývá žlučníková kolika.
Je důležité nechat si tento druh bolesti vyšetřit. Pokud je váš žlučník zanícený, může to být vážné. Může být dokonce nutná operace.
Pokud vaše bolest je, navštivte lékaře:
- uprostřed nebo na pravé straně horní části břicha
- za hrudní kostí
- v horní části zad nebo v pravém rameni
Mezi další příznaky žlučových kamenů patří nevolnost a zvracení.
Pankreatitida
Pankreatitida může způsobovat bolest po jídle. Bolest často začíná v horní části břicha a šíří se do okolí zad. Můžete mít také nevolnost a zvracení - dva příznaky pankreatitidy, které ji mohou odlišit od jiných příčin bolesti žaludku po jídle.
Podle Národního institutu pro diabetes a nemoci trávicího ústrojí a ledvin (National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases) lidé s pankreatitidou obvykle vypadají a cítí se velmi špatně.
Kromě nevolnosti nebo zvracení byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u vás objeví:
- rychlý srdeční tep
- silné bolesti v břiše
- dušnost
- nažloutlé zbarvení kůže nebo očního bělma (žloutenka)
Kterýkoli z těchto příznaků může signalizovat, že máte infekci nebo nebezpečnou blokádu slinivky břišní, žlučníku nebo pankreatického vývodu.
Peptický vřed
Peptické vředy jsou vředy na sliznici žaludku nebo dvanáctníku, což je první část střev.
Tyto vředy mohou způsobovat bolest, která udeří kdekoli mezi hrudní kostí a pupkem, ať už je žaludek prázdný, nebo ne. Bolest konkrétně po jídle obvykle znamená peptický vřed, který je v žaludku.
Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jako je ibuprofen, aspirin a jiné mohou vést ke vzniku peptických vředů, zejména pokud je užíváte dlouhodobě.
Mnoho vředů způsobuje běžná žaludeční bakterie zvaná Helicobacter pylori (H. pylori). Je důležité tuto infekci léčit. Pokud to neuděláte, může to vést ke vzniku některých druhů rakoviny střev.
Celiakie
Celiakie je autoimunitní onemocnění, které způsobuje nadměrnou imunitní reakci na lepek. Po konzumaci potravin, které obsahují lepek, se u osoby s celiakií mohou objevit gastrointestinální příznaky včetně bolesti břicha a nadýmání.
Infekce
Infekce trávicího traktu mohou způsobovat křeče v břiše a/nebo bolest po jídle. To platí pro virovou i bakteriální gastroenteritidu. Mezi běžné příčiny bakteriální gastroenteritidy patří E. coli, salmonela a campylobakter.
Virová gastroenteritida neboli žaludeční chřipka může být způsobena jedním z několika různých virů. Patří mezi ně norovirus, rotavirus, adenovirus a astrovirus.
Infekční gastroenteritida však pravděpodobně způsobuje více příznaků než jen bolesti břicha a křeče. Mezi další příznaky patří nevolnost, zvracení, horečka, průjem a dehydratace.
Těhotenství
Těhotenské hormony mohou ovlivnit trávicí systém a zpomalit trávení v žaludku a tenkém a tlustém střevě. Vzhledem k tomu, že se žlučník může také pomaleji vyprazdňovat, je možné, že se časem vytvoří žlučové kameny. Navíc rostoucí děloha může tlačit na trávicí trakt.
Další vzácné příčiny
Mezi méně časté příčiny bolesti po jídle patří:
- Aerofagie (polykání příliš velkého množství vzduchu): Může to být způsobeno příliš rychlým jídlem, ale také mluvením při jídle nebo žvýkáním žvýkačky po jídle.
- Zácpa: Pro zmírnění nepříjemných pocitů můžete nejprve vyzkoušet přírodní prostředky proti zácpě. Vyhýbejte se potravinám s malým množstvím vlákniny nebo bez ní, včetně chipsů, rychlého občerstvení, masa a zpracovaných potravin. Pijte hodně vody. Dobrá hydratace je skvělým způsobem, jak se vyhnout bolesti a nepříjemným pocitům při zácpě.
- Střevní ischemie, problém s prokrvením tenkého střeva.
- Rakovina žaludku nebo jícnu.
Kdy navštívit lékaře
Bolest v těle znamená, že něco není v pořádku. Pokud pociťujete bolest po jídle jednou za čas a nebrání vám to ve fungování, zmiňte se o tom svému poskytovateli zdravotní péče při příští návštěvě. Pokud vás však bolest po jídle trápí pravidelně nebo je vaše bolest výrazná, ihned si domluvte schůzku s poskytovatelem zdravotní péče. Správná diagnóza je prvním krokem k léčebnému plánu.
Pokud máte silnou bolest spolu s některým z těchto příznaků, vyhledejte pohotovostní péči:
- zimnicí
- horečka
- žloutenka
- rychlá srdeční frekvence
- silné zvracení
Závěr
Bolest po jídle může způsobovat mnoho různých zažívacích potíží. Mezi nejčastější příčiny patří poruchy trávení, reflux, žlučové kameny, IBS a zánět slinivky břišní. Existují však i méně časté příčiny.
Pokud se u vás občas objeví bolest, nemusí to být důvod k obavám. Pokud se to stává často, je důležité nechat se ihned vyšetřit. Některé stavy, které způsobují bolest po jídle, jsou závažné a je třeba je léčit.
Pokud se u vás objeví silná bolest s horečkou, zvracením, zimnicí, zrychleným srdečním tepem nebo žlutýma očima a kůží, považujte to za lékařskou pohotovost.
Masticha pro Vaše normální zažívání
-
Masticha+ Vitamin D3 (160 kapslí) Masticlife
Běžná cena 995,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Masticha Vital Double Action (60 kapslí) Masticlife
Běžná cena 990,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Masticha Strong&Pure (40 kapslí) Masticlife
Běžná cena 369,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za0,00 KčVýprodejová cena 369,00 Kč -
Masticha Active Pack (320 kapslí) Masticlife
Běžná cena 1.590,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za1.985,00 KčVýprodejová cena 1.590,00 KčVyprodáno -
Masticha Comfort (28 sáčků) Masticlife
Běžná cena 495,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Mast, osvěžující mastichový nápoj (330 ml)
Běžná cena 59,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Masticha Strong&Pure Economy Pack (240 kapslí) Masticlife
Běžná cena 1.845,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Masticha+ Prebiotic (160 kapslí) Masticlife
Běžná cena 990,00 KčBěžná cenaJednotková cena / zaVyprodáno -
Masticha slzy, velké krystaly (20 g)
Běžná cena 240,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
ELMA Lemon – žvýkačky s citrónem bez cukru
Běžná cena 29,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Mastichový esenciální olej (1 ml)
Běžná cena 295,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Zubní pasta s mastichou a mandarinkou
Běžná cena 135,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Ústní voda s mastichou, stévií a mátou
Běžná cena 197,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Masticha original Chios, mastichový prášek (50 g)
Běžná cena 490,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Masticha Comfort Economy Pack (140 sáčků) Masticlife
Běžná cena 1.980,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za2.475,00 KčVýprodejová cena 1.980,00 KčSleva -
Tonizační šampon proti vypadávání vlasů 300 ml
Běžná cena 245,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Kondicionér pro všechny typy vlasů 300 ml
Běžná cena 195,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
ELMA Spearmint – žvýkačky s mátou bez cukru box (10 blistrů)
Běžná cena 290,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za0,00 KčVýprodejová cena 290,00 Kč -
Šampon pro suché, barvené a poškozené vlasy 300 ml
Běžná cena 219,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Dárková karta Masticha Masticlife
Běžná cena Od 100,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Šampon pro normální vlasy 300 ml
Běžná cena 199,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Vyprodáno
Masticha „Život s mastichou“ box
Běžná cena 1.490,00 KčBěžná cenaJednotková cena / zaVyprodáno -
ELMA Classic – tradiční žvýkačky s mastichou box (20 blistrů)
Běžná cena 640,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
ELMA Dental – žvýkačky bez cukru s fluoridem box (20 blistrů)
Běžná cena 640,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za0,00 KčVýprodejová cena 640,00 Kč
Heureka recenze
Zobrazuje se posledních 20 hodnocení Heureka.
-
Ivana | 03. 10. 24100%vše ok
-
Jana | 19. 09. 24100%Zdraví prospěšné zboží, opakovaně nakupuji.
-
Kateřina | 02. 09. 24100%
-
Jana | 18. 08. 24100%Dobré ceny, rychlé dodání.
-
Elena | 16. 08. 24100%
-
Vilém | 15. 08. 24100%Wsjo vparjatke .. O.K.i ..
-
Jana | 14. 08. 24100%Zboží bylo velice rychle doručeno a vše došlo v pořádku.
-
Josef | 11. 08. 24100%Vše jako vždy v pořádku
-
Sona | 07. 08. 24100%
-
Dagmar | 29. 07. 24100%Nákup nebyl první, vše proběhlo v pořádku, příjemní vstřícní lidé :o)
-
Irena | 27. 07. 24100%
-
Renata | 07. 07. 24100%Rychlé vyřízení objednávky, kvalitní produkty, které opravdu pomáhají při zmírnění problémů se zažíváním.
-
Jana | 03. 07. 24100%Všechno na výbornou
-
Martina | 27. 06. 24100%
-
Tereza | 25. 06. 2490%doporučuji
-
Eva | 24. 06. 24100%
-
Jana | 18. 06. 24100%Milé jednání, rychlá reakce a stejně rychlé doručení, informace a i dárek. Co víc si přát ?
-
Isabela | 10. 06. 24100%Masticha mi pomaha se zvladanim refluxu. Velmi ocenuji poradnu a pristup pana, ktery vzdy dobre poradi. Zbozi nijak nevnucuji.
-
Vladimír | 27. 05. 24100%Vše rychle a spolehlivě dodáno Kvalitní balení
-
Jana | 26. 05. 24100%Chutné i léčivé!