Stres jako příčina bolesti žaludku a žaludečního vředu?

Stres jako příčina žaludečního vředu a bolesti žaludku? Stres může  způsobit vřed a s ním spojené bolesti břicha v horní části trávicího traktu. 

Obsah článku: Stres jako příčina bolesti žaludku a žaludečního vředu?

  • Příčiny bolesti žaludku
  • Příznaky – jak se projevuje?
  • Léčba
  • Prevence
  • Závěr

Vředy poškozují sliznici zažívacího traktu a způsobují bolest a pocit pálení a také zvýšené riziko infekce. Poškození se může projevit jako drobného podráždění nebo až po silné krvácení. Základním cílem léčby je snížit množství žaludeční kyseliny a snížit riziko závažné infekce, krvácení a šoku.

Příčiny 

Je rozdíl mezi stresovým a žaludečním vředem? Ano, stresový vřed není totéž co žaludeční vřed, který se stresem zhoršuje. Oba způsobují vředy ve sliznici žaludku a střev.

Stresový vřed vs. žaludeční vřed

  • Typický peptický vřed - někdy nazývaný žaludeční vřed - vzniká spíše postupně, jak léky nebo infekce oslabují sliznici trávicího traktu.
  • Stresové vředy vznikají náhle, obvykle v důsledku fyziologického stresu.

Některé kyselé potraviny mohou vředy zhoršovat stejně jako fyzický stres, například stres z vážného zranění nebo infekce. Důvodem může být to, že stres zvyšuje množství žaludeční kyseliny.

  • Stresové vředy mohou být život ohrožující, protože obvykle postihují velmi vážně nemocné lidi.
  • Zatímco žaludeční vředy, které jsou zhoršeny stresem, jsou zřídka závažné.

Žaludek přirozeně produkuje kyselinu, která pomáhá trávit potravu. Když se kyselé prostředí žaludku změní nebo se stane příliš kyselým, mohou se u člověka objevit příznaky vředu.

H. pylori zvyšuje riziko vředů

U lidí vystavených silnému fyziologickému stresu mohou být vředy důsledkem změn pH v těle. Infekce bakterií helicobacter pylori (H. pylori) zvyšuje riziko vzniku všech vředů, včetně stresových.

  • Text k infekci helicobacter pylori (příčiny, projevy, prevence) naleznete zde.
  • O možnostech testování H. pylori infekce jsme psali zde.
    Stres jako příčina bolesti žaludku a žaludečního vředu?

Velmi výrazný psychický stres může velmi vzácně způsobit stresový vřed. (viz studie v původním textu zdroje, text je v anglickém jazyce). 

Některé zdravotní faktory a faktory životního stylu zvyšují riziko poškození žaludeční a střevní sliznice. Tyto faktory zvyšují pravděpodobnost, že se u člověka objeví vřed, včetně vředu způsobeného stresem:

  1. infekce H. pylori
  2. užívání nesteroidních protizánětlivých léků, jako je ibuprofen

U osob, které se potýkají s vážnými zraněními nebo naléhavými zdravotními problémy, může riziko vzniku stresového vředu zvyšovat i anamnéza vředů.

Příznaky vředů

Stresové vředy mají řadu příznaků. Menší vředy nemusí vyvolávat žádné příznaky, zatímco závažné vředy mohou způsobovat intenzivní bolest a závažné komplikace. Protože lidé se stresovými vředy jsou již nemocní, může být obtížné odlišit příznaky vředu od příznaků jiného onemocnění.

Mezi příznaky stresového vředu patří:

  • bolest v horní části žaludku
  • bolest, která se zlepšuje nebo zhoršuje s jídlem
  • pocit nadýmání nebo neobvyklé plnosti
  • nevolnost nebo zvracení
  • příznaky chudokrevnosti, jako je dušnost a bledá kůže

Některé vředy silně krvácejí a způsobují nebezpečné ztráty krve. U lidí, kteří již bojují s vážnými zraněními, může být tato ztráta krve život ohrožující.

Mezi příznaky rychle krvácejícího vředu patří:

  • červené zvratky nebo zvratky připomínající kávovou sedlinu
  • červené nebo tmavě hnědá stolice
  • velmi tmavá, dehtovitá stolice
  • pocit závratě nebo mdloby

Léčba

K diagnostice vředu potřebuje lékař prohlédnout trávicí trakt. K prohlédnutí vředu může použít endoskop - dlouhou tenkou trubičku. Může také použít krevní, dechové nebo test vzorku stolice, aby zjistil přítomnost bakterií H. pylori, které jsou hlavním rizikovým faktorem vzniku vředů.

Správná léčba závisí na závažnosti vředu a příznacích, které způsobuje. Pacienti se závažným krvácením mohou potřebovat transfuzi krve. Hlavním cílem léčby je snížit množství žaludeční kyseliny a snížit riziko závažných infekcí, krvácení a šoku.

Některé možnosti léčby zahrnují:

  • Inhibitory protonové pumpy (PPI): Jedná se o skupinu léků (omeprazol, aj.), které snižují obsah žaludeční kyseliny. U lidí užívajících PPIs dochází ke zvýšené hladině gastrinu, která může zvýšit žaludeční kyselinu, pokud lék přestanou užívat. Je proto důležité pokračovat v léčbě tak dlouho, jak doporučí lékař.
  • Léky blokující histamin, jako je famotidin a cimetidin: Některá antihistaminika jsou anticholinergní. To znamená, že působí proti aktivitě acetylcholinu. Acetylcholin stimuluje procesy, které způsobují uvolňování žaludeční kyseliny.

Prevence vředů

Stresové vředy jsou velmi časté na pohotovosti a v intenzivní péči. U více než 75 % osob hospitalizovaných s těžkými popáleninami nebo úrazem hlavy se stresové vředy objeví do 72 hodin od úrazu. Některé nemocnice proto pacientům podávají léky proti vředům a rutinně je kontrolují. Strategie prevence stresových vředů jsou podobné jako strategie léčby vředů; IPP a blokátory histaminu mohou snížit riziko vzniku stresových vředů.

V minulosti lékaři lidem s anamnézou vředů doporučovali jíst nevýraznou dietní  stravu. Nový výzkum ukazuje, že to není nutné. Kořeněná jídla vředy nezpůsobují, i když někteří lidé si všimli, že se jejich příznaky po konzumaci určitých potravin zhoršují.

Závěr

Lidé ohrožení vznikem stresových vředů mají často závažné zdravotní problémy, jako jsou infekce, selhání orgánů nebo úrazy hlavy. Stresový vřed může způsobit závažný zánět a krvácení, které komplikuje další onemocnění.

  • To znamená, že stresové vředy jsou nebezpečnější než tradiční žaludeční vředy. 

Většina lidí ohrožených vznikem stresových vředů je již v nemocnici. Pokud člověk nedávno pobýval v nemocnici a objeví se u něj příznaky vředu, měl by se ihned obrátit na lékaře.

Možná Vás zajímá:

 

Stres jako příčina bolesti žaludku a žaludečního vředu?

 

Nejčastěji nakupované

1 z 24