Tichý reflux - když reflux není patrný

Reflux? Není to nemoc, která způsobuje pálení žáhy a další zažívací potíže? To je pravda - ale bohužel ne vždy: tichý reflux není pro postižené nápadný charakteristickým pocitem pálení za hrudní kostí. Mnoho lidí proto ani neví, že refluxem trpí. Jak se ale dá tichý reflux vůbec rozpoznat? A je skutečně nebezpečný?

Obsah článku: Tichý reflux - když reflux není patrný

  • Tichý reflux: co to je?
  • Příznaky a rizika
  • Diagnostika a léčba

Tichý reflux: co to je?

Samotný reflux je snadné vysvětlit: jedná se o zpětný tok potravy, včetně agresivní žaludeční kyseliny, ze žaludku do jícnu. Jak k tomu může dojít? Pokud produkce žaludeční kyseliny překročí její normální hladinu nebo pokud je svěrač mezi jícnem a žaludkem oslaben, může mechanismus, který uzavírá žaludek směrem nahoru, selhat. Obsah žaludku se tak dostává do jícnu - opačným směrem, než by měl.

Problémem je, že sliznice jícnu není chráněna před žaludeční kyselinou; výsledkem je bolest a zánět.

Tichý reflux naopak není rozpoznatelný podle klasického pálení žáhy. Přestože problém je v tomto případě stejný a dochází také k obvyklým zánětům a poškozením, postižený necítí žádnou bolest za hrudní kostí.

V mnoha případech se tento jev vyskytuje společně s tzv. laryngofaryngeálním refluxem (LPR), při kterém žaludeční kyselina proniká do oblasti hrtanu a krku. LPR se vyskytuje především v noci, když pacient leží. Poloha i spánek podporují tichý reflux.

Příznaky a rizika při tichém refluxu

Pálení žáhy, které ve skutečnosti nevnímáte? Na první pohled to možná nezní tak špatně, ale při bližším zkoumání je to rychle jasné: pokud reflux necítíte, nic s ním neuděláte.

Bez správné léčby a pravidelných kontrol u lékaře snadno dojde k rozvoji sekundárních onemocnění - pokud jsou vůbec odhalena až ve velmi pozdním stádiu. Mezi možné komplikace patří např:

  • zánět jícnu
  • vředy nebo krvácení
  • zjizvení a zúžení jícnu
  • potíže s polykáním
  • rakovina jícnu

Proto je obzvláště důležité mít oči otevřené - zejména pokud jste již dříve měli problémy s pálením žáhy nebo pokud se v rodině reflux vyskytoval

Tichý reflux totiž neprojde tělem beze stopy. Některé potíže mohou dát rozhodující indikaci onemocnění, pokud se často opakují nebo se dokonce stanou chronickými. Jsou to např:

  • chrapot
  • bolest v krku
  • potíže s polykáním
  • kašel
  • časté vykašlávání z krku
  • astma a časté infekce dýchacích cest
  • nevolnost
  • laryngitida

Pokud si všimnete, že máte tyto příznaky častěji než obvykle, například pokud se zhoršují v noci nebo ráno, je vhodné vyhledat lékaře. Ten může určit, zda trpíte tichým refluxem, nebo zda jsou za příznaky jiné příčiny.

Tichý reflux - diagnostika a léčba

Obtíž při diagnostice tichého refluxu spočívá ve zjištění souvislosti mezi poměrně neobvyklými příznaky a refluxním onemocněním.

Postižení lidé nemají typické refluxní příznaky - přicházejí k lékaři, protože trpí například úporným kašlem nebo často se opakujícími infekcemi dýchacích cest. Lékař by měl mít rozhodně na paměti možnou diagnózu "tichého refluxu": V rozhovoru s pacientem může lékař získat několik rozhodujících vodítek.

Problémy s pálením žáhy v minulosti, reflux v rodinné anamnéze, obezita, špatná strava, jídlo příliš pozdě večer nebo užívání léků, které podporují reflux, zvyšují pravděpodobnost nepozorovaného refluxu žaludečního obsahu.

Povědomí o důsledcích refluxu žaludečních šťáv na dýchací cesty roste: stále více studií ukazuje, že reflux je v mnoha případech příčinou chronické bronchitidy nebo astmatu. Odborníci proto doporučují, aby se po diagnostikování chronického onemocnění dýchacích cest vždy zkontrolovalo, zda se u něj nevyskytuje reflux.

Tichý reflux je často odhalen až tehdy, když lékař v rámci preventivní péče provede gastroskopii nebo když je podezření na jiné onemocnění trávicího traktu.

Při tomto zákroku zavede pacientovi ústy zařízení podobné trubičce vybavené malou kamerou. To mu umožní nahlédnout do situace v jícnu a žaludku a přímo zjistit, zda nedošlo k poškození způsobenému žaludečními kyselinami.

Po zjištění tichého refluxu je léčba stejná jako u "běžného" refluxu.

Vhodnými léky lze kontrolovat tvorbu a/nebo účinek žaludeční kyseliny, upravená strava snižuje obezitu a pálení žáhy i další projevy refluxu a identifikace osobních rizikových faktorů významně podporuje prevenci.

V závažných případech mohou lékař a pacient zvážit také operaci, která může reflux trvale ukončit.

Tichý reflux - když reflux není patrný
Zdroj: zde

Nejčastěji nakupované

1 z 23