11 tipů jak uklidnit žaludek a pálení žáhy

Pálení žáhy, které se projeví nepříjemným pocitem, někdy i bolestí v hrudníku, je nejčastějším zažívacím problémem. Pojďme si představit tipy, jak uklidnit žaludek a tím omezit i pocit pálení žáhy. Co pomáhá na pálení žáhy?

Obsah článku: 11 tipů jak uklidnit žaludek a pálení žáhy

  1. Co způsobuje pálení žáhy
  2. Masticha a 11 dalších tipů jak zchladit žáhu

Co způsobuje pálení žáhy

Pocit pálení žáhy nastává v důsledku zdravotního stavu, jež nazýváme gastroezofageální refluxní choroba (RCHJ), často též pouze zkráceně reflux. Toto onemocnění se projevuje návratem žaludeční šťávy zpět do jícnu. Tako tekutina je kyselá a kontaktem s povrchem jícnu vznikne pocit "pálení".

11 tipů jak uklidnit žaludek a pálení žáhy


Zatímco pálení žáhy by nemělo být ignorováno, existuje mnoho kroků uklidňujících žaludek, které můžete vyzkoušet, než půjdete k lékaři. Ty mohou pomoci "zchladit si žáhu" a také zabránit pozdějším větším zažívacím problémům. Co pomáhá?

Masticha a 11 tipů jak zchladit žáhu

  1. Jezte menší jídla, ale častěji. Plný žaludek tlačí na dolní jícnový svěrač (LES), sval, který brání žaludeční kyselině vracet se do jícnu.
  2. Jezte pomalu a v klidu. Pokud se budete v rychlosti přejídat, zaplní se Váš žaludek rychleji a tak opět vznikne větší tlak na jícnový svěrač.
  3. Po jídle neuléhejte. Lehnout si po nedělím svátečním obědu je sice příjemné, ale ležení zvyšuje tlak na jícnový svěrač a tím se opět zvyšuje pravděpodobnost refluxu kyseliny.
  4. Vyhněte se jídlu v pozdních večerních hodinách. Jezte maximálně tři hodiny před ulehnutí do postele. Pokud jíte velká jídla v době před spaním,  můžou se zhoršit příznaky refluxu a pálení žáhy. Ponechejte tělu a Vašemu zažívání dostatek času, aby žaludek strávil přijatou potravu.
  5. Necvičte bezprostředně po jídle. Cvičení a pohyb je pro Vaše tělo super! Ale! Dejte svému žaludku čas na vyprázdnění; počkejte několik hodin po jídle, než začnete cvičit.
  6. Upravte svou postel. Pokud použijete klínový polštář, snížíte tlak na jícnový svěrač a může se zmírnit noční pálení žáhy.
  7. Nepijte sycené nápoje. Způsobují říhání, které podporuje reflux žaludeční kyseliny.
  8. Identifikujte potraviny, které vyvolávají Vaše příznaky a vyhněte se jim. Některá jídla a nápoje zvyšují sekreci kyseliny, zpomalují vyprazdňování žaludku nebo uvolňují jícnový svěrač.
  9. Po jídle žvýkejte žvýkačku bez cukru (nebo mastichu). Žvýkačka podporuje slinění, které neutralizuje kyselinu, zklidňuje jícen a odplavuje kyselinu zpět do žaludku. Vyvarujte se žvýkačkám s mátou peprné. Ta způsobuje pálení žáhy.
  10. Zkontrolujte své léky. Zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka, zda některý z léků, které užíváte, může zhoršit reflux.
  11. V případě potřeby zhubněte. Nadváha vytváří větší tlak na žaludek.

Pokud změna stravovacích návyků a další preventivní kroky nedostanou pálení žáhy pod kontrolu, promluvte si se svým lékařem. Může vám poradit, jaké léky vyzkoušet a v případě potřeby doporučit další sledování.

 

11 tipů jak uklidnit žaludek a pálení žáhy

 

Mohlo by Vás zajímat:

Nejčastěji nakupované

1 z 24