Výzkum na záchranu řecké mastichy před změnou klimatu

Ondřej Dvořák

Výzkumníci na ostrově Chios zkoumají nové způsoby produkce mastichy, pryskyřice získávané ze stromu Pistacia lentiscus, který pochází ze Středomoří.

Výzkumný projekt, který realizuje společnost Mediterra a Svaz výrobců mastichy na ostrově Chios, byl zahájen s cílem zachovat pěstování této cenné pryskyřice tváří v tvář výzvám, které přinášejí změny klimatu.

V rámci projektu již bylo v horské oblasti vysazeno 1 000 stromů. Výzkumníci doufají, že stromy budou schopny prospívat v náročnějších klimatických podmínkách než na rovině, kde se obvykle pěstují a kultivují.

Co je řecká masticha?

Masticha, jak se řecky říká mastiha, je výlučně řecký produkt produkovaný na ostrově Chios. Pro svou hodnotu je často označována jako "slzy Chiou" nebo "bílé zlato Řecka".

Tato lepkavá pryskyřice, která vytéká z kůry mastichových stromů, se již od starověku sbírá nejen pro svou chuť, ale i pro svou terapeutickou hodnotu.

Ačkoli masticha, nazývaná také " lentišek", pochází z mnoha oblastí Středomoří, její "bílé" kůry se dočkáte pouze na ostrově Chios, což z ní činí skutečně jedinečný a téměř zázračný produkt.

Masticha se používá jako ochucovadlo mnoha sladkostí a nápojů, nejznámější je masticha, digestiv z ostrova Chios. Mastichové "slzy", tedy malé kousky ztvrdlé stromové mízy, lze také žvýkat jako žvýkačku, což se praktikuje již tisíce let. Mezi její blahodárné účinky prý patří předcházení a terapie bolestí žaludku a žaludečních potíží a podpora regenerace pokožky.

Výzkumný projekt

"Hledáme nové oblasti pro rozvoj pěstování mastichy mimo pole v jižních oblastech ostrova Chios," vysvětlil generální ředitel společnosti Mediterra Yiannis Mandalas. "A zároveň se snažíme prozkoumat odolnost mastichovníku v náročnějších klimatických podmínkách, než jsou ty v nížině."

"A to vše je vždy ve prospěch pěstování mastichy a výrobců mastichy," pokračoval Mandalas. "Sázíme a čekáme... V podmínkách mnohem obtížnějších než na pláních se chceme podívat na to, jak si vedou všechny poddruhy mastichovníku a všechny pěstitelské postupy."

Předpokládá se, že realizace projektu potrvá přibližně 15 let, ale již nyní bylo vysazeno 1 000 stromů. Pro pěstování byla vybrána horská oblast o rozloze 60 akrů mezi vesnicemi Pyrgi a Elata. Na 18 akrech pozemku byly připraveny terasy pro výsadbu.

"Sledováním jejich vývoje při aplikaci nových postupů chceme ve spolupráci s novým výzkumným centrem pro mastichu, které jsme vytvořili, získat výsledky týkající se výrobních nákladů, ale také výnosů horského pěstování v obtížných klimatických podmínkách, které zkoušíme," řekl Mandalas.

Výzkum na záchranu řecké mastichy před změnou klimatu

Článek převzat zde.

Zpět na blog

Nejoblíbenější masticha

1 z 23