Tipy na přípravu kávy, která nebude dráždit Váš žaludek

"Už zase! Bolest žaludku po kafi!" Kolik z nás tuto větu říká tak často, že už se na svůj šálek oblíbeného nápoje vůbec netěší? A to se ani nemusí jednat o první ranní kávu na prázdný žaludek. Kofein a naše zažívání budou tématem dnešního článku, který poradí, jak si vychutnat kávu a nezpůsobit si žaludeční problémy, reflux a pálení žáhy.

Bolest žaludku po kávě?

Některé studie spojují konzumaci kávy s určitými přínosy pro zdraví. Káva ale však může způsobit i žaludeční problémy. Některé studie dokonce říkají, že pití kávy (kofein) může vést k potížím, jako je:

Obecně je to proto, že káva způsobuje zvýšení žaludeční kyseliny. 

V tomto článku se dozvíme, pití určitých druhů kávy může zmenšit některé žaludeční problémy, s nimiž se setkávají milovníci kávy?

Káva je kyselá

Káva je přirozeně kyselá. Organická kyselina obsažená v kávových zrnech je to, co poskytuje kávě její nezaměnitelnou chuť, kterou milovníci kávy zbožňují.

Přírodní kyselina také obsahuje silné antioxidanty, které tělu prospívají a díky nim se káva dostává i na seznam "zdravých" nápojů. Někteří lidé však mají žaludek, které si s přírodní kyselinou neví rady, a když si vychutnají šálek kávy, nastanou nepříjemné pocity pálení žáhy, bolesti žaludku a nevolnosti.

Pro tento článek je káva s nižší kyselostí odkazem na úroveň jejího pH - nižší úrovně pH jsou kyselejší a vyšší jsou zásaditější. Pražením kávových zrn se získává káva, která má nižší kyselost. 

Není však pravděpodobné, že by žaludeční nevolnost způsobila skutečná kyselost (úroveň pH) v kávě. Káva má v průměru nižší obsah kyselin než například rajčatová šťáva a pomerančový džus.

7 způsobů, jak se vyhnout refluxu a pálení žáhy

Káva s nízkou aciditou (kyselostí)

Velmi pomalým pražením kávových zrn nebo prostým přerušením procesu pražení se výrazně sníží množství kyselosti obsažené v každém zrnku.

Další metodou, kterou lze použít ke snížení úrovně kyselosti, je odstranění voskové vnější vrstvy kávových zrn před pražením.

Konečný produkt má stejně velkou chuť, ale je méně pravděpodobné, že by jste pak museli sáhnout po léku na pálení žáhy. Jediným negativním vedlejším účinkem metod používaných k odstranění některých přírodních kyselin z kávových zrn je, že se zrna stanou také méně aromatickými.

Tmavé pražení kávy

Tmavá pražená kávová směs bude přirozeně obsahovat méně kyseliny. Čím tmavší je pražení, tím nižší je úroveň kyselosti. To však může představovat problém pro milovníky kávy, kteří dávají přednost lehkému nebo středně silnému praženému nápoji.

Káva pěstovaná v nízké nadmořské výšce

Kávová zrna pěstovaná v nízkých nadmořských výškách obsahují méně kyselin než kávová zrna pěstovaná výše v horských oblastech. Pokud víte, kde byla kávová zrna pěstována, můžete si vychutnat svůj oblíbený nápoj i večer, neboť obsah kyseliny v těchto odrůdách je nižší a káva Vám nezpůsobí pálení žáhy a reflux.

Snižte kyselost

Jedním ze způsobů, jak neutralizovat kyselinu v kávě, je vynutit chemickou reakci, aby se jí zbavila. Trik spočívá ve snížení kyseliny, aniž by došlo ke změně chuti kávy.

Cold brew (studená káva)

"Studené vaření" je schopno účinně neutralizovat kyselinu v kávě. Výsledkem je, že Cold Brew (káva za studena) má až o 70% méně kyseliny než běžný šálek kávy.

Tipy na přípravu kávy, která nebude dráždit Váš žaludek

Přidejte špetičku soli

Sůl se obvykle přidává do kávové sedliny před vařením nebo do hotového šálku, aby se snížila hořkost nebo vyhladila chuť příliš kyselé kávy, ale někteří také používají tuto metodu k neutralizaci kyseliny v kávě za účelem snížení pravděpodobnosti vzniku refluxu.

Jak tedy připravit kávu, která nezpůsobí reflux a pálení žáhy?

Jediným skutečným způsobem, jak určit značku, směs a pražení kávy se sníženým obsahem pH, která chutná skvěle, aniž by způsobovala kyselý reflux, je pokus a omyl.

Zkoušejte ochutnat různé druhy kávových směsí, které mají sníženou aciditu, a užijte si chvíle s horkým šálkem kávy bez refluxu a pálení žáhy.
 

Tipy a rady

  • Snižte aciditu přidáním bílkovin do kávy, tj. mléka, nebo proteinového prášku, ty se naváží na kyselinu chlorogenovou, která je zodpovědná za žaludeční problémy.
  • Dejte si kávu bez kofeinu! Kofein stimuluje centrální nervový systém, což může způsobit, že žaludek produkuje přebytečnou žaludeční kyselinu. Nenechte se odradit, že pijete kávu bez kofeinu, protože i káva bez kofeinu ve skutečnosti stále obsahuje malé množství kofeinu.
  • Pijte Cold brew kávu
  • Pijte kávu, která je tmavě upražená
  • Nepijte kávu na lačný žaludek
  • Zkuste místo kávy čekanku - cikorku
  • Zkuste 11 tipů, jak uklidnit žaludek po jídle
Tipy na přípravu kávy, která nebude dráždit Váš žaludek

Zdroj textu a obrázků: https://www.littlecoffeeplace.com, https://pixabay.com

Nejčastěji nakupované

1 z 24