Pálení žáhy


Pálení žáhy je častý zdravotní problém, který potkal asi už každého z nás. V tomto článku se podíváme na tento nepříjemný jev z více úhlů.

Zkusíme se zaměřit na prevenci, na zmírnění obtíží anebo na tak specifický jev jako je pálení žáhy v těhotenství. Za prvé, co pálení žáhy je? Jaké jsou příčiny? Dále, co pomáhá na časté pálení žáhy a jak mu lze zabránit dříve než vznikne? Co jíst, aby se tento problém neprojevoval tak často anebo vůbec? A naposled se zaměříme na to, zda pomáhají bylinky, přírodní léčba anebo jiné osvědčené babské rady nebo je nutné sáhnout do lékárny a koupit si léky? 

Co je pálení žáhy?

Abychom se mohli zaměřit na prevenci vzniku pálení žáhy, popř. častého říhání, musíme si říct proč a jak se tento problém objevuje. Pálení žáhy (Pyróza) je velmi nepříjemný pocit, který je způsobený zpětným tokem, návratem, natrávené potravy, do jícnu. U zdravého člověka je potrava strávena a svěrač na dolním konci jícnu zabraňuje jejímu návratu. Z mnoha příčin se může stát, že svěrač nefunguje perfektně a poté se tedy natrávená potrava, která obsahuje již také žaludeční šťávy vrátí do jícnu a způsobí nám nepříjemný pocit pálení. Tomuto pocitu se říká laicky pálení žáhy

Příznaky pálení žáhy

Jeden z příznaků je bolest anebo také pálení za hrudní kostí. Dále jsme již zmínili návrat potravy a žaludečních šťáv do krku, často to je spojené i s hořkokyselou chutí v ústech.

Pálení žáhy cítíte, nemusíte je složitě diagnostikovat. Diagnostikovat naopak musíte příčinu.

Příčiny pálení žáhy

Pojďme si teď shrnout základní informace, kdy k pyróze dojde.

 • Většinou je pyróza zapříčiněna dietní chybou.
 • Často pálení souvisí s onemocněním jícnu, tzv. refluxní chorobou neboli refluxem jícnu.
 • Dále se může jednat o pyrózu, která je způsobena těhotenstvím. Mnoho žen před těhotenstvím vůbec netrpí těmito obtížemi. Těhotenské pálení žáhy je ovšem nepříjemností, kterou velké procento budoucích maminek pocítí. Zažívání těhotných je mnohem citlivější k různých dietním chybám ve stravovaní. Proto se tento pocit častěji objeví v průběhu celého těhotenství, ale především během prvního trimestru.
 • Pálení žáhy je častým průvodním jevem infekce helicobacter pylori.
 • V neposlední řadě je způsobeno kombinací nesprávného stravování, skladby jídelníčku a i stresem, který samozřejmě negativně ovlivňuje náš celý organismus.
 • Samostatnou kapitolou by bylo i dlouhodobé užívání léků, které mohou způsobit pyrózu.

Pálení žáhy v těhotenství

Pálení záhy v těhotenství se objevuje u velkého procenta budoucích maminek. Nezáleží na tom, v kolikátém trimestru žena je. Těhotenská pyróza se projeví až u poloviny těhotných. Je způsobeno změnou hladiny hormonů v těle, později také rostoucím plodem, který utlačuje vnitřní orgány ženy. Úprava jídelníčku je pro těhotné nejvhodnější. Jíst po malých porcích, zapíjet vodou. Držet se základních dietních rad, které pálení žáhy utlumí.

Co (ne)jíst při pálení žáhy

Jak tedy upravit jídelníček?

Příčinou jsou především těžká, těžko stravitelná jídla. Jedná se o jídla tučná, smažená anebo příliš kořeněná. Mnoha lidem nedělají dobře ani citrusové plody, které jsou velmi kyselé a žaludek má pak problém s jejich zpracováním. Káva a bílé víno jsou nápoje, které také ve velké míře způsobují pyrózu.

Jak léčit pálení žáhy

Pokud se vyhneme výše uvedeným potravinám, měly by se naše potíže zmírnit, anebo úplně zmizet. Není pak tedy nutné pálení žáhy léčit. Potíže samy odezní ve většině případů, protože žaludek již nebude nucen zpracovat těžko stravitelné potraviny a nebude docházet k návratu potravy do jícnu. Vhodné dietní opatření je tedy základem, který nám uleví od příčin pyrózy. 

Prevence vzniku pálení žáhy

Prevence je tedy mnohem účinnější v boji proti tomuto zdravotnímu problému. Nejíst tučná, smažená a silně kořeněná jídla našemu organismu prospěje jistě víc, než pravidelné užívání léků tlumících pálení žáhy.

Vyvážená lehce stravitelná a zdravá strava je pro náš organismus a zažívání vhodnější i v mnohém dalším.

Je vhodná jako prevence vysokého cholesterolu (cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky, je také důležitý při tvorbě buněčných membrán. Je potřeba pro tvorbu hormonů a vitamínu D. Příliš vysoká koncentrace v krvi však nese pro organismus zdravotní rizika, především onemocnění srdce), snižuje riziko aterosklerózy (ateroskleróza=arterioskleróza) a dalších civilizačních chorob spojených s nevhodným způsobem stravování a životosprávy. 

Babské rady. Přírodní léčba. Léky na pálení žáhy

Co pomáhá na pálení žáhy?

Když jsme již bohužel v situaci, kdy pálení žáhy nastane, hledáme rychle účinnou pomoc. Babské rady, které by mohly pomoci:
 • Zázvor
 • Fenykl
 • Jedlá soda (dlouhodobé užívání jedlé sody se nedoporučuje)
 • Heřmánek
 • A jiné…

V neposlední řadě je vhodné najít úlevovou pozici těla, tedy sed. Vzpřímená poloha ulevuje těmto obtížím též. 

Přírodní terapie

Pokud trpíme pálením žáhy častěji a omezení nevhodných potravin zcela tento problém neřeší, je možné podpořit správné zažívání pomocí přírodních prostředků. Doplňků stravy, které ulevují překyselení žaludku, omezují nadbytečnou tvorbu žaludečních šťáv a podporují správné fungování žaludku je celá řada. Herbáře našich babiček popisují bylinky, které ulevují žaludečním obtížím.
 • Zeměžluč lékařská (Centaurium erythraea)
 • Máta peprná (Mentha piperita)
 • Kuklík městský (Geum urbanum)
 • Topolovka růžová (Alcea rosea)
 • A jiné…

Výše jmenované jsou rostliny, které najdeme v naší republice.

Každá země má své specifické rostliny, byliny a stromy, které se dají využívat v přírodní léčbě proti nemocem. Masticha, pryskyřice řečíku lentišku, je také vhodným pomocníkem pro správné zažívání.

Co to je masticha? Je to pryskyřice keře řečíku lentišku. V Čechách moc známá není. Mastichový keř je spojen s ostrovem Chios. Pojem Chioská masticha je označení mastichy (pryskyřice), která byla výhradně vypěstována na ostrově Chios, kde jsou rozsáhlé sady těchto stromů.

Volně prodejné léky a léky na předpis

Kdo není nakloněn přírodní léčbě, jistě si vybere v lékárně na doporučení lékárníka nějaký prostředek, který mu příznaky pyrózy zmírní.

Proti pálení žáhy jsou v lékárnách k dostání léky, které se nazývají antacida nebo druhou skupinou léků jsou tzv. inhibitory protonové pumpy (léky na snižování agresivity žaludečních šťáv). Pokud máte pocit, že úpravou jídelníčku nedokážete zabránit pyróze, poraďte se svým lékařem anebo lékárníkem o vhodném postupu.

Tipy, jak na pálení žáhy

Mastichové kapsle Masticlife Prebiotic

To je čistý mastichový prášek kombinovaný s česačkovým inulínem. Čistý přírodní produkt.

Masticha+ Vitamin D3

Výborná kombinace hlavně kvůli přítomnosti cholecalciferou.

Surové mastichové krystaly

Původní forma mastichy - pryskyřičné slzy.

Jak vyléčit pálení žáhy

Časté pálení žáhy (i časté říhání) je pro nás signálem, že naše zažívání není v pořádku a že bychom se měli zamyslet a změnit stravovací návyky, které vedou k těmto potížím. Dieta při pálení žáhy je nutností ke zmírnění projevů.
 • Vynechání kávy, koření, tučných a smažených jídel by se mělo projevit úlevou v oblasti žaludku.
 • Je vhodné podpořit uzdravující proces i nějakým podpůrným prostředkem: přírodním nebo z lékárny. 
 • Stres je nemalou měrou častou příčinou žaludečních obtíží, proto je také žádoucí, abychom se v tomto uspěchaném světě snažili najít si chvíli pro sebe. Čas, který věnujeme sami sobě se projeví nejen na naší psychické pohodě, ale také naše tělo bude mít prostor, aby začalo správně fungovat.
Při déle trvajících obtížích neopomeňte vyšetření na přítomnost helicobacter pylori, buď u lékaře nebo domácím testem helicobacter pylori.
Pálení žáhy v těhotenství je nepříjemné, ale i zde platí, že dieta pomůže. Je vhodné jíst menší porce vícekrát denně. Pít dostatek vody. A pokud se obtíže dostaví po jídle, udělejtet si hrnek zázvorového čaje.