Masticha: tipy a doporučení. Otázky a odpovědi

Tady najdete odpovědi na časté dotazy, s nimiž se na nás lidé v souvislosti s mastichou a jejím užíváním obracejí.
Mnoho odpovědí najdete i v sekci Zkušenosti uživatelů mastichy.

Jak dlouho se má žvýkat masticha?

Mastichu žvýkejte nejméně 15 - 20 minut. Více o tom, jak žvýkat mastichu uvádíme v samostatném článku. Někteří lidé si stěžují na únavu čelistí při žvýkání, která je daná tuhostí mastichy. V tom případě doporučujeme žvýkat menší kousky.

Lze mastichu dostat na předpis?

Masticha není klasifikována jako lék. Mastichové kapsle (Strong&Pure a Prebiotic, Masticha+ D3) jsou zařazeny do kategorie potravinových doplňků. Žádná pojišťovna v ČR na nákup mastichy nepřispívá, takže ji lékaři nepředepisují. Bez ohledu na to doporučujeme konzultovat užívání mastichy v rámci léčby s odborným lékařem.

Má masticha vedlejší účinky? V jakých případech mastichu neužívat?

Při dodržení doporučené denní dávky mastichových kapslí Masticlife jsou vedlejší účinky vyloučeny. V rámci vědeckých studií se neprojevili žádné vedlejší účinky ani v případě několikanásobně vyšších denních dávek mastichy.

Masticha snižuje krevní tlak, takže ji nedoporučujeme užívat osobám, které se léčí s nízkým krevním tlakem.

Mohou mastichu užívat děti, těhotné a kojící ženy?

Studie se na užívání mastichy dětmi, těhotnými a kojícími ženami nikdy nezabývaly, jsme proto povinni uvádět, že masticha není pro tyto skupiny vhodná.

Co je to Mastix?

Mastix (der Mastix) je překlad slova masticha do německého jazyka. Pokud někde čtete o Mastixu, jedná se opět o pryskyřici řečíku lentišku z ostrova Chios. 

Co je Mastika?

Mastika je sladký likér vyráběný z mastichy z ostrova Chios.

Jaký je rozdíl mezi žvýkačkami a žvýkáním surové mastichy?

Rozdíl je zásadní. Žvýkačky ELMA v různé míře obsahují mastichu a mastichový olej, ovšem v míře, která nedosahuje doporučené denní dávky při infekci helicobacter pylori nebo při refluxní chorobě jícnu. Kromě toho je samozřejmě rozdíl i v chuti a vůni. Zatímco surová masticha má konzistentní nezaměnitelnou chuť a vůni, žvýkačky jsou ovlivněny příchutí a druhem. Nejblíže k mastiše mají asi ELMA Classic a ELMA Sugarfree.

Masticha a helicobacter pylori

Tady je volba zcela jasná. Mix více než 80 látek obsažených v mastiše, které tvoří léčivý elixír, je potřeba dostat v co nejčistší podobě přímo do místa působení - žaludku. Nejvhodnější jsou dnes tedy mastichové kapsle obsahující čistou mastichu bez přísad. Ta pravá volba je tedy Masticlife Strong&Pure.  

čisté mastichové kapsle

Masticha a pálení žáhy 

Od uživatelů víme, že při pálení žáhy (refluxu) má velkou účinnost surová masticha. Protože některým lidem nevyhovuje žvýkání, jsou pro ně potom vhodné mastichové kapsle a to jak Strong&Pure, tak i Prebiotic anebo mastichové sáčky Comfort.

Masticha Comfort je vhodná pro uživatele, kterým vadí anebo mají problémy s polykáním kapslí. Comfort je mastichový prášek s inulinem, který si můžete pohodlně nasypat do úst a zapít ho vodou. Polykání tak nečinní žádné potíže. Masticha účinkuje již v ústech a jícnu, následně i v žaludku.

Masticha Comfort 

 Mohlo by vás také zajímat: