Masticha: časté otázky a odpovědi

FaQ, odpovědi na časté dotazy uživatelů a zájemců o užívání mastichy.

Mnoho odpovědí najdete i v sekci Zkušenosti uživatelů mastichy.

Co je to masticha a proč ji užívat?

  • Masticha je čistě přírodní produkt – pryskyřice řečíku lentišku z řeckého Chiu.
  • Je to doplněk stravy ceněný zejména pro účinek v trávicím systému.
  • Masticha je užívána také v kosmetice a gastronomii.
  • Seznamte se s mastichou podrobněji v článku Co je masticha

Jakou mastichu zvolit?

  • Vždy volte jen nejkvalitnější originální Chios Mastichu. Zkušený uživatel pozná mastichu podle chuti a vůně, začátečník by se měl orientovat jen na produkty renomovaných značek, u nichž má jistotu originální suroviny: The Chios Gum Mastic Growers Association a MASTICLIFE.
    Pěstitelé mastichy na Chiu řeší každoročně několik případů nahrazování mastichy bezcennou pryskyřicí nebo přimíchávání pryskyřice k mastichovým krystalům.

Jaké je dávkování a užívání mastichy v kapslích a prášku?

  • V případě náhlých nevolností, těžkosti žaludku, občasného pálení žáhy, zácpy

    • dávkování: 1,2 – 1,6 g mastichy denně (např. 2 x 2 kapsle Masticha Strong&Pure nebo 2 x 1 sáček Masticha Comfort)
    • doba užívání: do odeznění potíží, obvykle několik dní
  • V případě akutních obtíží infekce Helicobacter pylori, zánětu žaludku

    • dávkování: 1,2 – 1,6 g mastichy denně (např. 2 x 2 kapsle Masticha Strong&Pure nebo 2 x 1 sáček Masticha Comfort)
    • doba užívání: 5 – 8 týdnů
  • Při refluxu jícnu

    • dávkování: 350 – 800 mg denně  (např. 1 – 2 kapsle Masticha Strong&Pure nebo 1 sáček Masticha Comfort)
    • doba užívání: 5 – 16 týdnů
  • Pro pohodové trávení a preventivní užívání

    • dávkování: 350 – 800 mg denně  (např. 1 kapsle Masticha Strong&Pure nebo 1 sáček Masticha Comfort)
    • doba užívání: bez omezení, podle aktuálního stavu

Jak dlouho žvýkat mastichové krystaly?

  • Mastichu žvýkejte nejméně 15 – 20 minut, můžete ji ale žvýkat i několik hodin.
  • Mastichové krystaly mohou být velmi tuhé. Pokud cítíte únavu čelistí, omezte dobu žvýkání na maximálně 30 minut. V tom případě vybírejte měkčí kousky mastichy a žvýkajte menší množství mastichy.
  • Žvýkání mastichy může vyžadovat trochu cviku. Seznamte se tipy, jak žvýkat mastichu.
  • Masticha a posílení a tvarování jawline: Pojďme na to, začni žvýkat!

Kdy a za jak dlouho zabere masticha?

Masticha je čistě přírodní látka. Na základě zpětné vazby uživatelů víme, že nástup účinků je různý. Většinou se účinek projevuje po několika dnech pravidelného užívání.

Je masticha bez lepku?

Ano, pravá chioská masticha neobsahuje lepek.

Lze mastichu dostat na předpis?

Masticha není klasifikována jako lék. Masticha Strong&Pure a Masticha+ Prebiotic, Masticha+ D3) jsou zařazeny do kategorie potravinových doplňků. Žádná pojišťovna v ČR na nákup mastichy nepřispívá, takže ji lékaři nepředepisují. Bez ohledu na to doporučujeme konzultovat užívání mastichy v rámci léčby s odborným lékařem.

Má masticha vedlejší účinky? V jakých případech mastichu neužívat?

Při dodržení doporučené denní dávky mastichových kapslí Masticlife jsou vedlejší účinky vyloučeny. V rámci vědeckých studií se neprojevili žádné vedlejší účinky ani v případě několikanásobně vyšších denních dávek mastichy.

Masticha snižuje krevní tlak, takže ji nedoporučujeme užívat osobám, které se léčí s nízkým krevním tlakem.

Mohou mastichu užívat děti, těhotné a kojící ženy?

Studie se na užívání mastichy dětmi do 3 let, těhotnými a kojícími ženami nikdy nezabývaly, jsme proto povinni uvádět, že masticha není pro tyto skupiny vhodná.

Jaký je rozdíl mezi žvýkačkami a žvýkáním surové mastichy?

Rozdíl je zásadní. Žvýkačky ELMA v různé míře obsahují mastichu a mastichový olej, ovšem v míře, která nedosahuje doporučené denní dávky při infekci helicobacter pylori nebo při refluxní chorobě jícnu.

Kromě toho je samozřejmě rozdíl i v chuti a vůni. Zatímco surová masticha má konzistentní nezaměnitelnou chuť a vůni, žvýkačky jsou ovlivněny příchutí a druhem. Nejblíže k mastiše mají asi ELMA Classic a ELMA Sugarfree.

ELMA ClassicELMA Sugarfree

Jak dlouho užívat mastichu?

  1. Krátkodobé užívání v případě náhlých nevolností, těžkosti žaludku, občasné pálení žáhy, zácpy je vhodné užívat do odeznění obtíží ve vysoké dávce 1,6 g mastichy denně (4 kapsle, nebo 2 sáčky)
  2. Střednědobé užívání v případě akutních obtíží infekce Helicobacter pylori, zánětu žaludku, apod. je důležité užívat alespoň 2 měsíce ve vysoké dávce 1,6 g mastichy denně (4 kapsle, nebo 2 sáčky). Následně je vhodné užívat preventivně v nižší dávce (1-2 kapsle denně, nebo 1 sáček) pro omezení recidivy.
  3. Dlouhodobé užívání v případě obtíží, jako je reflux jícnu je vhodné užívat denně v dávce 1 – 2 kapsle mastichy denně, nebo 1 sáček mastichy denně v závislosti na kyselosti žaludku.

Masticha a helicobacter pylori

Tady je volba zcela jasná. Mix více než 80 látek obsažených v mastiše, které tvoří léčivý elixír, je potřeba dostat v co nejčistší podobě přímo do místa působení - žaludku. Nejvhodnější jsou dnes tedy mastichové kapsle obsahující čistou mastichu bez přísad. Ta pravá volba je tedy Masticha Strong&Pure.

Masticha: časté otázky a odpovědi

Masticha a pálení žáhy 

Od uživatelů víme, že při pálení žáhy (refluxu) má velkou účinnost surová masticha. Protože některým lidem nevyhovuje žvýkání, jsou pro ně potom vhodné mastichové kapsle a to jak Masticha Strong&Pure, tak i Masticha+ Prebiotic anebo sáčky Masticha Comfort.

Masticha Comfort je vhodná pro uživatele, kterým vadí anebo mají problémy s polykáním kapslí. Comfort je mastichový prášek s inulinem, který si můžete pohodlně nasypat do úst a zapít ho vodou. Polykání tak nečinní žádné potíže. Masticha účinkuje již v ústech a jícnu, následně i v žaludku.

Masticha Comfort (28 sáčků) MasticlifeMasticha+ Prebiotic (160 kapslí) Masticlife

Pomáhá mastichová pryskyřice proti Candida?

Malý počet jednotlivých výzkumů naznačuje antimykotický účinek mastichy. Za zmínku stojí, že v současné době existují důkazy podporující antimikrobiální účinek mastichy proti několika klinickým izolátům druhů Candida, které jsou často rezistentní vůči běžné antimikrobiální léčbě.
(Milia E., Usai M., Szotáková B., Elstnerová M., Králová V., D’Hallewin G., Spissu Y., Barberis A., Marchetti M., Bortone A., et al. The pharmaceutical ability of Pistacia lentiscus L leaves essential oil against periodontal bacteria and candida sp. and its anti-inflammatory potential. Antibiotics. 2020;9:281. doi: 10.3390/antibiotics9060281)

 Mohlo by vás také zajímat:

Nejčastěji nakupované

1 z 24