Helicobacter pylori: jaké jsou první příznaky H. pylori?
Helicobacter pylori (H. pylori) je jednou z nejčastějších bakteriálních infekcí na světě. Většina lidí se nakazí v dětství a infekce je u nich přítomna po celý život. Kde se vyskytuje Helicobacter pylori? Bakterie je odolná vůči kyselinám, takže infekce způsobené H. pylori nejčastěji postihují sliznici žaludku. Helicobacter pylori se však může vyskytovat i v ústech.
Ačkoli mnoho lidí s helicobacterem pylori nemá žádné nebo jen mírné příznaky, infekce H. pylori může způsobit závažné onemocnění. Kombinace bakteriálních toxinů a reakce imunitního systému na ně může poškodit žaludeční sliznici a učinit ji zranitelnou vůči žaludeční kyselině. Výsledkem jsou otoky, žaludeční vředy, vředy dvanácterníku a dokonce rakovina.
Prvním příznakem potíží je bolest břicha způsobená otokem nebo vředy. Tato bolest je obvykle nejhorší během několika hodin po jídle. Častými příznaky jsou také nevolnost, zvracení, nadýmání, říhání a plnost.
Co je nutné vědět o helicobacteru?
- Helicobacter pylori je běžné onemocnění, které může postihnout každého bez ohledu na věk, pohlaví, rasu nebo etnickou příslušnost.
- Mezi časné příznaky helicobacteru pylori patří bolest žaludku, zažívací potíže, pálení žáhy, nevolnost, zvracení, nadýmání a pocit předčasného nasycení při jídle.
- Závažné příznaky H. pylori, jako je krev ve stolici, krvavé zvratky, černá stolice nebo silné bolesti, mohou vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc.
- Helicobacter pylori je bakteriální infekce. Vyšší riziko vzniku příznaků H. pylori u vás může být, pokud jste žili v rozvojové zemi, máte blízkého příbuzného s anamnézou rakoviny žaludku, jste starší člověk nebo jste žili v přeplněných podmínkách či oblastech se špatnými hygienickými podmínkami.
- H. pylori vyžaduje lékařskou diagnózu.
- Příznaky helicobacteru pylori vyžadují léčbu. Při léčbě obvykle odezní do dvou týdnů.
- Léčba H. pylori zahrnuje antibiotika a léky, které snižují nebo neutralizují žaludeční kyselinu. Více informací o léčbě H. pylori naleznete zde.
- Neléčený helicobacter může mít za následek komplikace, jako je gastritida, žaludeční vředy, dvanácterníkové vředy, perforace, rakovina žaludku a lymfom.
Jaké jsou první příznaky H. pylori?
Nejčasnějšími příznaky helicobacteru pylori jsou příznaky gastritidy, mezi které patří:
- Bolest žaludku
- Žaludeční potíže
- Poruchy trávení
- Pálení žáhy
- Říhání
- Nevolnost
- Zvracení
- Plnost
Další příznaky helicobacteru pylori
Většina příznaků infekce H. pylori je způsobena komplikacemi, jako je gastritida, vředová choroba, rakovina žaludku nebo gastrolymfom. Všechny tyto stavy mají společné příznaky, které mohou zahrnovat:
- Bolest žaludku
- Nevolnost
- Zvracení
- Nadýmání
- Říhání
- Pocit plnosti brzy po malém množství jídla
- Pálení žáhy
- Poruchy trávení
- Ztráta chuti k jídlu
- Černá stolice
- Krev ve stolici
- Krev nebo krevní sraženiny ve zvratcích
U lidí s rakovinou žaludku může také dojít ke ztrátě hmotnosti.
Stádia helicobacteru pylori: jak poznám, které z nich mám?
H. pylori je dlouhodobá infekce, kterou se často poprvé nakazíte v dětství, obvykle kontaktem s jinou nakaženou osobou. Lze se však nakazit také kontaminovanou vodou nebo potravinami. Ne každý, kdo je infikován H. pylori, bude mít problémy. Může trvat desítky let, než se objeví příznaky. Někteří lidé budou mít infekci H. pylori, aniž by kdy měli příznaky.
Počáteční stadium
V počátečním stádiu se bakterie H. pylori dostanou do žaludku, přichytí se na buňky žaludeční sliznice a vytvoří kolem sebe tenký film, který chrání kolonii před žaludeční kyselinou. Bohužel chemická látka, která je chrání před žaludeční kyselinou, je pro buňky vystýlající žaludek toxická. Během tohoto raného období je žaludeční sliznice víceméně normální a zdravá, takže se neobjevují žádné příznaky.
Další fáze
V další fázi způsobují toxiny H. pylori a imunitní reakce organismu otok těch částí žaludeční sliznice, kde bakterie žije. Tkáně ve sliznici žaludku jsou často zničeny toxiny bakterie a imunitním systémem, což je stav nazývaný chronická gastritida. Příznaky obvykle zahrnují žaludeční potíže, bolest žaludku, pálení žáhy, poruchy trávení a mírnou nevolnost.
Atrofická gastritida, závažnější forma gastritidy, vzniká, když se sliznice žaludku začne přeměňovat na jiné tkáně. Nejčastěji se sliznice žaludku mění na tkáně, které vypadají a chovají se jako tkáně, které vystýlají střeva. V některých případech stimuluje H. pylori přeměnu tkání žaludku na tkáně imunitního systému. Obojí je považováno za prekancerózu.
Pozdější fáze
V pozdějších stadiích se mohou části žaludeční sliznice, které se přeměnily v jiné tkáně, vyvinout v rakovinu žaludku nebo lymfom žaludku.
Kdy navštívit lékaře kvůli příznakům helicobacter pylori?
Infekce způsobená helicobacterem pylori může nakonec přerůst v závažné onemocnění, jako je rakovina žaludku. Při prvních příznacích navštivte svého lékaře.
Nemusí se jednat o helicobacter, ale pokud tomu tak je, infekci lze obvykle léčit. Většina příznaků nevyžaduje návštěvu pohotovosti, pokud není bolest silná. Pokud však máte černou nebo krvavou stolici, krvavé zvratky nebo krevní sraženiny ve zvratcích, navštivte co nejdříve lékaře.
Lékař se vás zeptá na vaše příznaky a provede fyzikální vyšetření. Toto vyšetření je důležité pro odhalení závažných problémů, jako jsou vředy nebo rakovina žaludku. Někdy je diagnóza stanovena, když pacient navštíví lékaře z jiného důvodu.
Testování na přítomnost H. pylori může zahrnovat dechové testy, testy stolice a krevní testy nebo testy slin. Specialista na trávicí systém, tzv. gastroenterolog, může vyšetřit sliznici žaludku pomocí endoskopu, dlouhé, tenké, ohebné trubice s kamerou na konci. Tento postup se nazývá "horní endoskopie". Prohlíží jícen, žaludek a dvanáctník, první část tenkého střeva. Během zákroku může lékař odebrat vzorek tkáně z případných postižených oblastí a prozkoumat buňky pod mikroskopem. Horní endoskopie a biopsie se častěji provádí u lidí s přetrvávajícími příznaky nebo jinými rizikovými faktory rakoviny žaludku.
Komplikace H. pylori
Komplikace neléčeného H. pylori mohou zahrnovat:
- Krvácení
- Perforace (vznik otvoru v žaludku nebo horní části střeva)
- Peritonitida (otok břišní dutiny) způsobená perforací
- Zúžení vývodu žaludku v důsledku otoku a zjizvení
- Rakovina žaludku
- Žaludeční lymfom
- Rakovina jícnu
Život s helicobacterem pylori
Riziko recidivy H. pylori je nízké, ale stále možné. První léčba je úspěšná u 80% pacientů. Pokud nezabere, lékaři se obrátí na jiné léčebné protokoly.
Lidé mohou během léčby a po ní udělat několik věcí, aby zabránili recidivě nebo přenosu na ostatní. Patří mezi ně např:
- Užívat léky podle pokynů
- Mýt si ruce
- Pečlivě umývat a připravovat jídlo
- Být v kontaktu s ošetřujícím lékařem
Ujistěte se, že je voda na vaření nebo pití hygienicky nezávadná. Zajistěte lékařské ošetření všech členů domácnosti s příznaky gastritidy nebo vředové choroby žaludku. Pokud se příznaky, jako jsou zažívací potíže, pálení žáhy nebo bolest žaludku, opakují, navštivte lékaře.
Shrnutí
Nestyďte se a navštivte zdravotnického pracovníka, pokud se necítíte dobře. Mnohé z prvních příznaků infekce H. pylori se mohou zdát nevýznamné. Žaludeční nevolnost (dyspepsie), říhání a další potíže nemusí být natolik závažné, aby si vyžádaly návštěvu lékaře. Mnoho příznaků lze napravit volně prodejnými antacidy nebo přípravky na snížení žaludeční kyseliny.
To nevadí, pokud se tyto problémy objevují jednou za čas. Pokud se však tyto příznaky vyskytují často, pokud je bolest těžko snesitelná nebo pokud se objeví změna ve stolici, navštivte co nejdříve lékaře. Problém může být způsoben chronickou infekcí H. pylori. Správné vyšetření a léčba mohou zabránit závažným a život ohrožujícím situacím.
Časté dotazy týkající se příznaků helicobacteru pylori
Jak vypadá stolice pacientů s H. pylori?
U většiny lidí infikovaných H. pylori vypadá stolice normálně. Je to proto, že mnoho lidí nepociťuje žádné příznaky nebo jen mírné příznaky. U některých lidí může infekce H. pylori poškodit sliznici žaludku, způsobit vředy nebo vést k rakovině žaludku.
V těchto případech může dojít ke krvácení, což by mělo být vždy znamením k vyhledání lékařské pomoci. Pokud je krvácení v žaludku, obvykle se stolice změní na černou a dehtovitou. Pokud je krvácení ve střevech, stolice se objeví červená.
Jaké jsou první příznaky H. pylori?
Jakmile infekce H. pylori začne způsobovat zánět žaludku, jsou prvními příznaky bolest žaludku, zažívací potíže po jídle a možná i říhání. Zpočátku se to nemusí zdát, ale pokud se žaludeční potíže po jídle opakují nebo se zhoršují, je čas navštívit lékaře.
Jak se provádí testování na přítomnost H. pylori?
Dechový test na močovinu má 95% přesnost při identifikaci infekce H. pylori, ale není vždy snadno dostupný. Přesným testem na přítomnou infekci je také test stolice. Krevní test může hledat známky infekce, ale neurčuje, zda se jedná o současnou nebo minulou infekci.
U pacientů s přetrvávajícími příznaky nebo s vyšším rizikem rakoviny žaludku vyšetří specialista v oboru gastroenterologie sliznici žaludku speciální kamerou (endoskopem) a odebere vzorek tkáně k vyšetření na přítomnost H. pylori.
Pokud si myslíte, že jsou Vaše zdravotní potíže způsobeny H. pylori, kontaktujte Vašeho lékaře a využijte také možnost otestovat se doma: domácím testem na Helicobacter. Jedná se o jednoduchý test, který zvládne každý.
- Videonávod k použití testu naleznete zde: Videonávod k použití domácího testu na bakterii Helicobacter pylori
- Jak snadno testovat děti na bakterii H. pylori?
Nejčastěji nakupované
-
Masticha+ Vitamin D3 (160 kapslí) Masticlife
Běžná cena 995,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Masticha Vital Double Action (60 kapslí) Masticlife
Běžná cena 990,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Masticha Strong&Pure (40 kapslí) Masticlife
Běžná cena 369,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za0,00 KčVýprodejová cena 369,00 Kč -
Masticha Active Pack (320 kapslí) Masticlife
Běžná cena 1.590,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za1.985,00 KčVýprodejová cena 1.590,00 KčSleva -
Masticha Comfort (28 sáčků) Masticlife
Běžná cena 495,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Mast, osvěžující mastichový nápoj (330 ml)
Běžná cena 59,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Masticha Strong&Pure Economy Pack (240 kapslí) Masticlife
Běžná cena 1.845,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Masticha+ Prebiotic (160 kapslí) Masticlife
Běžná cena 990,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Masticha slzy, velké krystaly (20 g)
Běžná cena 240,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
ELMA Lemon – žvýkačky s citrónem bez cukru
Běžná cena 29,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Mastichový esenciální olej (1 ml)
Běžná cena 295,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Zubní pasta s mastichou a mandarinkou
Běžná cena 135,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Ústní voda s mastichou, stévií a mátou
Běžná cena 197,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Masticha original Chios, mastichový prášek (50 g)
Běžná cena 490,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Masticha Comfort Economy Pack (140 sáčků) Masticlife
Běžná cena 1.980,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za2.475,00 KčVýprodejová cena 1.980,00 KčSleva -
Tonizační šampon proti vypadávání vlasů 300 ml
Běžná cena 245,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Kondicionér pro všechny typy vlasů 300 ml
Běžná cena 195,00 KčBěžná cenaJednotková cena / zaVyprodáno -
ELMA Spearmint – žvýkačky s mátou bez cukru box (10 blistrů)
Běžná cena 290,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za0,00 KčVýprodejová cena 290,00 Kč -
Šampon pro suché, barvené a poškozené vlasy 300 ml
Běžná cena 219,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Dárková karta Masticha Masticlife
Běžná cena Od 100,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Šampon pro normální vlasy 300 ml
Běžná cena 199,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
Masticha „Život s mastichou“ box
Běžná cena 1.490,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
ELMA Classic – tradiční žvýkačky s mastichou box (20 blistrů)
Běžná cena 640,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za -
ELMA Dental – žvýkačky bez cukru s fluoridem box (20 blistrů)
Běžná cena 640,00 KčBěžná cenaJednotková cena / za0,00 KčVýprodejová cena 640,00 Kč