Může žvýkání žvýkaček zabránit refluxu?

Obsah článku: Může žvýkání žvýkaček zabránit refluxu?

 • Výhody
 • Výzkum
 • Rizika a varování
 • Léčba
 • Závěr

Žvýkačky a reflux

Reflux kyseliny vzniká, když se žaludeční kyselina vrací do trubice, která spojuje hrdlo se žaludkem. Tato trubice se nazývá jícen. V takovém případě se může dostavit známý pocit pálení, zvracení jídla nebo kyselá chuť.

Žvýkačka může zmírnit tento průběh a zklidnit jícen. Žvýkačka totiž způsobuje, že se Vaše sliny stávají zásaditějšími. To může neutralizovat kyselinu v žaludku.

Tyto účinky se však mohou lišit v závislosti na typu žvýkačky, kterou žvýkáte.

Jaké jsou přínosy žvýkaček?

 1. Žvýkání žvýkaček může zvýšit Vaši koncentraci.
 2. Může se také zlepšit Vaše paměť a reakční doba.
 3. Žvýkáním se tvoří více slin, které mohou odplavovat kyselost.

Se žvýkáním žvýkaček je spojena řada významných zdravotních přínosů. Například je spojována se zvýšenou duševní výkonností. Žvýkání žvýkaček údajně zlepšuje koncentraci, paměť a reakční dobu.

Předpokládá se, že žvýkání zvyšuje průtok krve do mozku. Tím se zase zvyšuje množství kyslíku, které je mozku k dispozici. To může zlepšit kognitivní funkce.

Pokud jde o reflux kyseliny, žvýkačka (tedy i žvýkání mastichy) působí na snížení kyseliny v jícnu. Žvýkání může zvýšit produkci slin a způsobit, že budete více polykat. To umožňuje, aby se případná kyselost v ústech odstranila mnohem rychleji. Žvýkání žvýkačky může přinést ještě větší úlevu, pokud žvýkáte žvýkačku s hydrogenuhličitanem. Hydrogenuhličitan může neutralizovat kyselinu přítomnou v jícnu. I Vaše sliny hydrogenuhličitan obsahují.

Co říká výzkum

Několik studií, včetně jedné publikované v časopise Journal of Dental Research, ukazuje, že žvýkání žvýkačky bez cukru půl hodiny po jídle může snížit příznaky refluxu. Tato zjištění však nejsou všeobecně přijímána. Názory se různí zejména na mátové žvýkačky. Předpokládá se, že mátové žvýkačky, především s mátou peprnou, mohou mít na příznaky refluxu kyseliny opačný účinek.

Rizika a varování

Přestože je máta peprná známá svými uklidňujícími vlastnostmi, může máta peprná nevhodně uvolnit a otevřít dolní jícnový svěrač. To může umožnit proudění žaludeční kyseliny do jícnu. To může vyvolat příznaky refluxu kyseliny.

Žvýkání sladkých žvýkaček může být škodlivé pro ústní hygienu. Může poškodit zubní sklovinu a zvýšit riziko vzniku zubního kazu. Pokud se rozhodnete žvýkat žvýkačku v boji proti refluxu, určitě si vyberte žvýkačku bez cukru.

Možnosti léčby refluxu

Mnoho lidí zjistí, že k odstranění problému stačí vyhnout se potravinám, které pálení žáhy vyvolávají. Jiným pomáhá, když si během spánku zvednou hlavu.

Pokud kouříte, může vám lékař doporučit, abyste se pokusili přestat kouřit. Kouření může snížit účinnost svalu jícnového svěrače, což zvyšuje pravděpodobnost refluxu kyseliny.

Přínosem pro vás může být také užívání volně prodejných léků. Mezi tyto léky patří např: antacida, antagonisté H2 receptorů a inhibitory protonové pumpy.

Pokud volně prodejné léky a změna životního stylu nestačí k úlevě, může Vám lékař doporučit léky na předpis. Pokud je váš jícen již poškozen žaludeční kyselinou, může Vám lékař doporučit operaci. Ta je obvykle až poslední možností.

Co můžete udělat hned

Kyselý reflux může narušit každodenní život. Pokud se neléčí, může způsobit trvalé poškození jícnu. Žvýkání žvýkačky bez cukru může pomoci snížit zánět a podráždění.

Pokud plánujete zařadit žvýkačky do svého každodenního režimu, nezapomeňte na to:

 1. Vybírejte si žvýkačky bez cukru.
 2. Vyhněte se mátovým žvýkačkám, které mohou způsobit zesílení vašich příznaků.
 3. Pokud je to možné, žvýkejte žvýkačku s hydrogenuhličitanem.
 4. Pokud Vaše příznaky přetrvávají, měli byste se poradit se svým lékařem. 
Může žvýkání žvýkaček zabránit refluxu?

Pixabay

Zdroj textu: zde.

Náš tip:

Zkuste žvýkat mastichu. Není to sice žvýkačka (žvýkací tableta), na kterou jste zvyklí, ale rozhodně s ní neprohloupíte. Jedná se o žvýkací pryskyřici. Čistě přírodní látku, bez chemických a průmyslových úprav.

Zde si můžete prohlédnout její krystaly: Mastichové krystaly.

Nejčastěji nakupované

1 z 24