(Nejen) vánoční přejídání bez bolesti břicha a žaludečních problémů?

Jak mohu uklidnit podrážděný žaludek po (vánočních) svátcích? Jak se zbavit bolesti břicha? Přejídání! Především Vánoce ale i jakékoli jiné sváteční dny jsou zátěžovou zkouškou pro náš žaludek a zažívání. Kdo by odolal plným tácům s cukrovinkami, jednohubkami, tradičním pokrmům jako je bramborový salát? Pokud patříte k těm, kteří neodolají a poté mají žaludeční problémy a bolesti břicha, je tento článek určen pro Vás.

Obsah článku: (Nejen) vánoční přejídání bez bolesti břicha a žaludečních problémů?

  • Přejídání a trávení
    • Sváteční (vánoční) přejídání
  • Důvod k obavám
    • Kdy k lékaři
  • Přejídání bez bolesti břicha a žaludečních problémů
  • Rady a způsoby: jak vyzrát nad bolestí žaludku

Přejídání a trávení

Průměrný žaludek obvykle pojme jeden nebo dva šálky jídla. Když se přejídáme, tak je naše zažívání donucené poprat se až s dvojnásobným (či vícenásobným) příjmem jídla a nápojů.

Žaludek se v tomto případě roztáhne jako nafukovací balón. Pokud se často přejídáte, žaludek je na tuto situaci zvyklý a snadno se rozšiřuje. Většina lidí ale není zvyklá na vícenásobný příjem potravy a tak pocítí diskomfort (bolest břicha, žaludeční problémy, tíhu a tlak v žaludku), když se jejich žaludek zvětší nad normální kapacitu.

V závislosti na tom, co jste jedli a kolik jídla to bylo (popřípadě, co jste pili), může tento nepříjemný pocit přejedení trvat. Trávení potravin s vysokým obsahem tuku a vlákniny trvá déle. Pokud jste tedy jedli smažená jídla, počítejte s tím, že bolest žaludku může přetrvávat celkem dlouho.

Velké množství tráveného jídla tlačí proti jícnovému svěrači. Pokud pevně neudrží obsah žaludku na svém místě, může dojít k návratu obsahu žaludku do jícnu. Tento stav se nazývá pálení žáhy. Více informací k pálení žáhy naleznete ve článku: Pálení žáhy anebo Pálení žáhy po alkoholu a víně.

Sváteční (vánoční) přejídání

Mnoho lidí si o svátcích dopřává: relax u televize se svým oblíbeným pořadem, oblíbeným nápojem a k tomu něco malého. Poté hlavní chod, který velmi často není běžnou součástí Vašeho jídelníčku: bramborový salát anebo třeba ústřice či jiné Vámi oblíbené pokrmy, které patří na Váš rodinný sváteční stůl.

Po sváteční hostině se často projeví žaludeční nevolnost. Bolest v horní nebo dolní části břicha, nevolnost, říhání, nadýmání, to vše jsou příznaky, které se mohou objevit v důsledku přejídání. Tyto příznaky se však mohou objevit také ve spojení s vážnějšími zdravotními stavy:

Důvod k obavám?

Kdy by tedy měla být bolest žaludku z přejedení důvodem k obavám? Pokud jste zdravý člověk, který nikdy předtím neměl příznaky zažívacích problémů, mírné pocity žaludečního diskomfortu jsou pravděpodobně způsobeny přejedením, Vaším svátečním jídlem.

Kdy k lékaři 

Pokud se však příznaky opakují se vícekrát do měsíce (po velkém jídle nebo po konzumaci konkrétních potravin), měli byste konzultovat své zdravotní problémy s lékařem, abyste nalezli příčinu příznaků. 

Pokud máte tyto akutní zdravotní problémy, kontaktujte pohotovostní lékařskou pomoc:

  • silná bolest kdekoli v břiše
  • dlouhodobé zvracení (nebo zvrácení krve)
  • těžký průjem
  • krev ve stolici nebo černá stolice
  • horečka

Bolest břicha je často i spojená s infekcí helicobacter pylori. Pokud často trpíte pocitem tíhy na žaludku, nevolností a bolestmi břicha, otestujte se na přítomnost bakterie HP:

koupit test na domácí testovaní helicobacter pylori

Přejídání bez bolesti břicha, žaludečních problémů

Nic takového nejde. Ruku na srdce, buďte k sobě upřímní. Zázraky se o Vánocích sice dějí, ale pokud si dopřejete 3x více jídla než obvykle, zapijete ho vínem nebo sladkou limonádou a slavnostní večeři zakončíte talířkem cukroví, velmi pravděpodobně si rozbalování dárků znepříjemníte bolestí žaludku.

Rady a způsoby: jak vyzrát nad bolestí žaludku

Zkuste dodržovat jednoduché rady a pokyny, které by měly omezit Vaše zažívací problémy, bolesti břicha a žaludku. Jak se tedy zbavit bolesti břicha?

  • Jezte pomalu. Když jíte pomalu, žaludek dá Vašemu mozku včas signál, že je plný. Pokud budete jíst příliš rychle, signál přijde později a pocitu přejedení se nevyhnete.
  • Žvýkejte žvýkačku nebo žvýkací pryskyřici. Žvýkání stimuluje tvorbu slin, žaludek by měl díky nim lépe trávit. Příchuti máty peprné se raději vyhněte. Často způsobuje pálení žáhy (ikdyž ne u všech).
  • Jděte na procházku. Pokud jste se přejedli, udělejte si krátkou procházku. Běžte se projít k vánočnímu stromku na náměstí anebo naopak do klidu přírody. 30minutová procházka zmírní pocit přejedení.
  • Neuléhejte, ani na pět minut. Ležení může zhoršit pálení žáhy způsobené přejídáním.
  • Nepijte bublinky. Sycené nápoje přispívají k pocitu nadýmání. Raději si udělejte šálek bylinného čaje.
  • Jezte více ovoce a zeleniny. 
  • Nandejte si Vaše jídlo na menší talířek. A nechoďte si přidat!
  • Nejezte u sledování televize. To je o vánočních svátcích velmi těžké, ale pokud to zvládnete, budete se cítit mnohem lépe a sníte mnohem méně jídla.
  • Napijte se před jídlem sklenice vody.
  • Omezte jídla a nápoje, u kterých již dopředu víte, že Vám nedělají dobře.
(Nejen) vánoční přejídání bez bolesti břicha a žaludečních problémů?
Zdroj obrázku: Pixabay
 

Možná Vás zajímá:

Nejčastěji nakupované

1 z 24